Wojsko Polskie pokaże, jak działa w cyberprzestrzeni

27 maja 2019, 12:11
CYBER_MIL1234
Fot. CYBER.MIL

O wojskowych operacjach w cyberprzestrzeni wiemy przede wszystkim z filmów oraz szczątkowych materiałów, głównie zagranicznych. Tegoroczna, 4. już edycji EXATEL Security Days 2019 to zmieni. Wszystko za sprawą płk. Przemysława Przybylaka – komendant Centrum Operacji Cybernetycznych MON. Tego typu wystąpienia na otwartych konferencjach to niezwykła rzadkość. 

Prezentacja płk. Przybylaka skupi się na operacjach militarnych w cyberprzestrzeni. W jej trakcie uczestnicy konferencji dowiedzą się, jak wojsko realizuje zadania w nowej domenie operacyjnej określonej przez NATO w dokumentach AJP 3.20 Cyberspace Operations oraz NATO High Level Taxonomy for Cyberspace Operations. A skupia się ona na 4 głównych elementach:

  1. Defensive Cyberspace Operations (DCO) obejmujących działania na sieciach (środowiskach) własnych oraz zewnętrznych,
  2. Offensive Cyberspace Operations (OCO),
  3. Intelligence, Surveillance & Reconnaissance (ISR),
  4. CIS Infrastructure Operations czyli cyberbezpieczeństwo ICT.

Cyberbezpieczeństwo to domena mocno związana z ochroną informacji. Raczej nie poznamy całej gamy rozwiązań militarnych w tej dziedzinie, co autor mocno podkreślił dodając do tematu swojego wystąpienia znaczące „wszystko co można Wam o tym powiedzieć”. Ale sam fakt wystąpienia specjalisty-praktyka z polskich wojsk cybernetycznych, mówiących między innymi o działaniach tzw. 4D (deny, disrupt, degrade, destroy), wzbudza ogromne zainteresowanie.

EXATEL Security Days 2019 odbędą się na Stadionie Narodowym 5 - 7 czerwca. Zapisy wciąż trwają. Zgłosić swoje uczestnictwo można w tym miejscu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Edmund
środa, 29 maja 2019, 13:36

Takich informacji nie wolno ujawniać !!! To gotowiec i skarbnica wiedzy dla obcego wywiadu. Strategia, narzędzia, sposoby postępowania, ludzie odpowiedzialni za to - wszystko podane ,,na talerzu". Może zróbcie od razu prezentację w Moskwie i Pekinie. Co za brak odpowiedzialności.

wesz
poniedziałek, 3 czerwca 2019, 13:25

a może to taki Honeypot :)

Alien
środa, 29 maja 2019, 16:10

Obcy wywiad już to wie;)

Tweets CyberDefence24