USA, Wielka Brytania i Australia jednoczą siły przeciwko Chinom

16 września 2021, 11:41
51163000095_06fbf1f2da_c
Fot. Prachatai/Flickr/Domena publiczna

Przywódcy trzech zachodnich mocarstw ogłosili współpracę technologiczną i militarną, która ma stanowić silną odpowiedź na rosnącą siłę Chin w regionie Indo-Pacyfiku. W tle transfer materiałów nuklearnych.

Amerykański prezydent Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz premier Australii Scott Morrison podczas wirtualnego spotkania ogłosili powstanie nowej grupy roboczej, mającej na celu współpracę technologiczną, aby przeciwstawić się rosnącej sile Chin.

Trójporozumienie technologiczne

Trójporozumienie między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi umożliwi wymianę informacji i know-how w takich obszarach, jak cyberprzestrzeń, sztuczna inteligencja, systemy kwantowe, zdolności uderzeniowe dalekiego zasięgu i systemy podwodne – informuje Politico.

„Chodzi o inwestowanie w nasze największe źródło siły, nasze sojusze i ich aktualizację, aby lepiej sprostać zagrożeniom dnia dzisiejszego i jutra. AUKUS – ten akronim brzmi dziwnie, ale stanowi dobre rozwiązanie” – powiedział Joe Biden podczas środowego spotkania.

Dotychczas Stany Zjednoczone dzieliły się technologiami tylko z Wielką Brytanią, jednak teraz zapraszają też do współpracy Australię.

Scott Morrsion zaznaczył, że to czas, kiedy „muszą przenieść partnerstwo na nowy poziom”. Z kolei Boris Johnson dodał, że porozumienie stanowi „kolejny rozdział w przyjaźni” między tymi państwami.

Okręty podwodne dla Australii

Stany Zjednoczone od dawna współpracują z Wielką Brytanią przy budowie okrętów podwodnych z napędem atomowym. Jednym z kluczowych elementów nowej współpracy ma być włączenie w ten projekt Australii.

Warto wspomnieć, że od 2010 roku funkcjonuje umowa, w której Australia zobowiązała się do tego, że nie będzie wzbogacać ani przetwarzać materiałów nuklearnych, które wysyła jej USA – pisze Politico.

„Ta technologia jest niezwykle wrażliwa. Jest to wyjątek od naszej polityki pod wieloma względami i nie przewiduję, aby w przyszłości takie działania były podejmowane w innych okolicznościach” – podkreślał Joe Biden.

Niewątpliwie nowe okręty podwodne z napędem jądrowym stanowiłyby silne narzędzie w kierunku zatrzymania chińskiej ekspansji militarnej na Pacyfiku. 

Współpraca przeciwko Chinom? 

Nie da się nie zauważyć, że porozumienie AUKUS stanowi kolejny krok zachodnich mocarstw w kierunku ograniczenia wpływów technologicznych i wojskowych Chin, choć oficjalnie nie zostało nic o tym wspomniane. Eksperci uznają to jednak za oczywistość.

„Jest to zaskakujący i niezwykle mile widziany znak gotowości administracji Bidena do wzmocnienia bliskich sojuszników, takich jak Australia, poprzez zapewnienie wysoce zaawansowanej pomocy w zakresie technologii obronnych, co Waszyngton rzadko był skłonny robić. Wskazuje to na bardziej strategiczne podejście do wspólnej pracy z sojusznikami nad priorytetami obronnymi w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Ashley Townshend, dyrektor ds. polityki zagranicznej i obrony w United States Studies Centre na Uniwersytecie w Sydney.

Z kolei siły Państwa Środka stają się coraz bardziej agresywne, co potwierdza fakt wysyłania ich okrętów w pobliże wód amerykańskich i japońskich, zaznaczając tym samym swoją silną obecność w tym regionie – podkreśla Politico.

Tym bardziej nie dziwi fakt utworzenia nowego trójporozumienia, które pozwoli na zwiększenie potencjału militarnego i obronnego państw zachodnich.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Robsson
sobota, 18 września 2021, 13:20

No i powoli "pandemiczne" karty się odsłaniają...

realia
piątek, 17 września 2021, 19:35

Wielka wykladnia geostrategji dla Polskich elit. Czy lekcja idzie w las? Ameryka bedzie budowala z Australja lodz podwodna. Czy to samo dzieje sie w sprawie czolgu Polskiego? Nie bo Ameryka nie zamierza sie spierac z Rosja. W razie powarznego konfliktu z Chinami nawet bedzie wstanie wycofac sily z Polski. Ciekawe dlaczego chodzi o budowe jak Ameryka moglaby odsprzedac lodzie ktore ma. Jakie wiec to maja byc lodzie?

gregoz68
sobota, 18 września 2021, 17:39

Na szczęście nigdy nie dojdzie do 'powarznego' konfliktu...

niedziela, 19 września 2021, 06:36

A do czego dojdzie?

Clash
poniedziałek, 20 września 2021, 16:40

Do zapasci ekonomcznej w Rosji

Jabadabadu
piątek, 17 września 2021, 13:58

Dwie uwagi: 1) nie ma w tym układzie Japonii (Chiny blisko, Ameryka daleko), 2) Francja odczuła dość dosadnie co to znaczy, jeżeli podporządkuje się IV Rzeszy Niemieckiej i jakie w konsekwencji jest jej miejsce w szeregu. I komentarz: sojusz bardzo egzotyczny - dawna metropolia i jej dwie byłe kolonie, calość rozrzucona po krańcach świata a w dodatku bez perspektyw choćby na zrównoważenie potęgi Chin. No cóż, tzw. Zachód bardzo ciężko pracował nad stworzeniem pitęgi Chin przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Chińczycy wykorzystali swoją szansę, smok obudził się i rozłożył skrzydła do lotu.

Jabadabadu
sobota, 18 września 2021, 17:06

Uzupełnienie: układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej właśnie przestał istnieć.

Grom
niedziela, 19 września 2021, 11:28

Po pierwsze . Australia jasno mówi że na tych okrętach nie będzie broni atomowej. Jedynie napędy mają być jądrowe. Po drugie. Francja w ten sposób pomogła już Brazyli. Przekazała reaktor i potrzebne technologie do budowy rodzimego brazylijskiego okrętu i jakoś nikt z tym problemu nie miał . Układ o nierozprzestrzenianiu broni atomowej nie upadł bo nie jest tu naruszony .

Chyżwar
poniedziałek, 20 września 2021, 15:35

Tak, jak na japońskich śmigłowcowcach miało "nie być" samolotów? Nie od razu Kraków zbudowano...

Jabadabadu
niedziela, 19 września 2021, 16:30

Oczywiście nie dotyczy to Izraela i Arabii Saudyjskiej, prawda? O Iranie nawet nie wspomnę. Jasne, układ obowiązuje i nigdy nie został naruszony. Chyba sam nie wierzysz w to co piszesz

idnc
sobota, 18 września 2021, 00:47

w latach 40tych XX Zachód też bardzo ciężko pracował nad stworzenie pitęgi ZSRR....Bolszewik też rozwinął skrzydła do lotu....i przyglebił

niedziela, 19 września 2021, 06:42

Nie tak było. Nigdy ZSRR nie miało ekonomi nawet 50 procent tej USA. chiny sa prawie równe ekonomicznie usa.

M
piątek, 17 września 2021, 11:35

Ludzie dzielą się na trzy gatunki: 1. wojowników, 2. niewolników i 3. kupców. Którym gatunkiem jesteśmy?

Miś
piątek, 17 września 2021, 14:41

Polacy w swej masie…. Nr.2 bez wątpienia; w prostej linii potomkowie pańszczyźnianych chłopków, feudalnych pół niewolników ze swoją zaściankową katolicką mentalnością

do.czuba!
poniedziałek, 20 września 2021, 15:27

Gdyby nie katolicyzm, to dzisiaj pisałbyś po niemiecku, ewentualnie cyrylicą...

Boczek
poniedziałek, 20 września 2021, 18:29

Raczej byłoby na odwrót. Nie ma biednych państw protestanckich.

Steve
piątek, 17 września 2021, 23:51

Jakieś kompleksy?

Jan z Krakowa
piątek, 17 września 2021, 19:26

Katolicyzm, a ogólnie chrześcijaństwo, nawet dla rozumnego agnostyka, to podstawa kultury i cywilizacji Europy, Stanów, Australii a nawet Rosji. A rola katolicyzmu i Kościoła w historii Polski jest szczególnie pozytywna. Niewolnictwem mentalnym jest negowanie oczywistości.

i tyle w temacie
poniedziałek, 20 września 2021, 16:53

@Jan z Krakowa Nie Katolicyzm a chrześcijaństwo, to po primo. Australia to raczej Anglikanizm, Rosja to Prawosławie, Stany to Ewangelicyzm a więc kościoły reformowane, Europa Zachodnia to kościoły Reformowane, więc....

viper
poniedziałek, 20 września 2021, 14:25

Obawiam się, że definiowanie Rosji po stronie cywilizacji europejskiej, tylko dlatego że czerpała z chrześcijaństwa w jego wersji bizantyjskiej, jest poważnym błędem.

logi12
piątek, 17 września 2021, 08:40

Nie zapominajmy o Chińskich zbrojeniach jądrowych zapewne zostaną użyte

Ech
piątek, 17 września 2021, 13:09

Chiny 200 glowic, Usa 7000, Chiny 200 milardow na wojsko Usa 800 milardow - a ciagle krzycza ze CHiny sie zbroja za mocno. hipokryzja

taktylko
sobota, 18 września 2021, 00:26

chiny budują swój potencjał, usa to tak naprawdę stara się utrzymać

bziko
sobota, 18 września 2021, 14:10

starają się zbudować. No to jeszcze ciut potrwa. Może poczekają?

447
piątek, 17 września 2021, 17:57

Bo trzeźwo nie patrzą na tą kwestie. USA nasz kumpel Chiny nie dobre ale nie wiedzą dlaczego bo po co?

hehe
sobota, 18 września 2021, 00:49

bo Chiński alfabet ma 27 000 znaków i nie chce nam się uczyć, 3 000 potrzebne do dobrego posługiwania się

Tweets CyberDefence24