Reklama

Polityka i prawo

Tylko 30 proc. użytkowników używa uwierzytelniania dwuskładnikowego. Facebook wysyła instrukcje dla zielonych

fot. Book Catalog / Flickr / CC BY 2.0
fot. Book Catalog / Flickr / CC BY 2.0

„Włamanie na konto to problem dotykający nie tylko osoby publiczne. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Facebooka wynika, że włamania na konto w mediach społecznościowych obawia się zdecydowana większość Polaków (78 proc.)” – informuje Facebook w przesłanym do mediów komunikacie.

Pomimo powyższych danych polski oddział koncernu Marka Zuckerberga wskazuje, że zaledwie 30 proc. użytkowników zabezpiecza swoje konto za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego – to szokująca informacja.

Boimy się - jednak nic nie robimy, aby się zabezpieczyć

Facebook w komunikacie przesłanym do naszej redakcji zachęca do uruchomienia uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz sprawdzenia bezpieczeństwa konta – czyli prosi swoich użytkowników o dokonanie totalnego minimum, jeśli chodzi o zabezpieczenie swojego profilu.

W badaniu, które zostało zrealizowane na zlecenie koncernu aż 78 proc. polskich użytkowników serwisów społecznościowych przyznało, że „włamanie na konto byłoby stresującym wydarzeniem”. W ramach odpowiedzi respondenci wskazywali na możliwość popełnienia oszustwa wymierzonego w ich znajomych (45 proc.), uzyskanie dostępu obcej osoby do prywatnych wiadomości (45 proc.) oraz potencjalne szkody dla reputacji, jakie mogłyby powstać po publikacji postów przez hakera lub wysłaniu wiadomości do znajomych (43 proc.). 

Analiza odpowiedzi respondentów pokazała, że ponad połowa (53 proc.) ankietowanych byłaby gotowa przeznaczyć co najmniej pół godziny, aby wzmocnić bezpieczeństwo swojego konta, natomiast 97 proc. nie miałoby problemu z poświęceniem na to pięciu minut. 

Badanie zrealizowane zostało przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1233 użytkowników serwisów społecznościowych w wieku od 18 lat w dniach 22–26 marca 2021 roku. 

Pięć minut - tylko tyle 

„Właśnie tyle – pięć minut – trwa sprawdzenie bezpieczeństwa i prywatności konta na Facebooku” – chwali się koncern w przesłanym komunikacie. Wszystko to można zrobić za pośrednictwem strony facebook.com/security/checkup. „Użytkownicy mogą tam łatwo zmienić hasło, uruchomić uwierzytelnianie dwuskładnikowe, wybrać zaufanych znajomych, którzy mogą pomóc w sytuacji utraty dostępu do konta oraz włączyć alerty o logowaniach z nieznanych urządzeń” – wskazuje platforma. 

Bezpieczeństwo i ochrona naszych użytkowników to dla nas niezwykle istotne kwestie. Zwłaszcza teraz, gdy tak wielu z nas jeszcze bardziej polega na nowoczesnych technologiach, aby pozostać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną na całym świecie. Ważna jest przy tym świadomość, że bezpieczeństwo kont w naszych platformach, ale również w innych miejscach w sieci zależy także od samych użytkowników. Sprawdzenie zabezpieczeń konta na Facebook jest bardzo proste, dlatego zachęcamy wszystkich do poświęcenia na to chociaż kilku minut” - mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce.

Zatem co zrobić?

Facebook, wydaje się na fali ostatnich wydarzeń w Polsce, zachęca swoich użytkowników do przejścia przez trzy kroki, aby zabezpieczyć swoje konto.  Przesyła w ich ramach raczej podstawowe działania mające na celu zabezpieczenie konta na platformie. Niby fundamentalne - jednak jak pokazują alarmujące wyniki przeprowadzonego badania oraz obecne wydarzenia w naszym kraju - warto przypomnieć je raz jeszcze. Taki był chyba również cel platformy: przypomnienie podstaw – ponieważ nic nowego niż to, co  już powinniśmy wiedzieć i stosować - się z nich nie dowiemy. 

Po pierwsze, platforma zachęca do odwiedzin strony Security Checkup (kontrola zabezpieczeń) i sprawdzenia zabezpieczenia swojego konta. 

Po drugie, koncern dobrze radzi: „Chroń swoje hasło”, czyli co? Nie używaj hasła, z którego korzystasz na Facebooku, w innych miejscach. Musi być ono trudne do odgadnięcia, więc nie powinno zawierać Twojego imienia ani popularnych słów. Więcej informacji na temat tworzenia silnego hasła można znaleźć również na stronie kontroli zabezpieczeń. Nigdy nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania.

Trudno jest nam uwierzyć, że ktokolwiek jeszcze o tym nie wie.

No i w końcu „uruchom alerty logowania i uwierzytelnianie dwuskładnikowe” (warto o tym pamiętać nie tylko na Facebooku).  Na czym to polega? Ktoś, kto loguje się do konta z nowego urządzenia lub nietypowej lokalizacji, oprócz wpisania hasła musi wprowadzić dodatkowy kod otrzymywany na urządzenie mobilne – np. SMS-em lub w specjalnej aplikacji. Włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe sprawia więc, że przestępcy do włamania na konto nie wystarczy samo hasło.

„Warto też włączyć alerty logowania” – zachęca Facebook. Dzięki temu, gdy ktoś spróbuje zalogować się na Twoje konto z nieznanego urządzenia lub przeglądarki internetowej, otrzymasz specjalne powiadomienie – czytamy dalej.

No cóż, trochę jest to smutne, że wciąż trzeba przypominać o podstawach podstaw.

image

Reklama

Komentarze

    Reklama