Polityka i prawo

W Krakowie eksperci przedyskutują cyberbezpieczeństwo lotnictwa

Fot. Savh/Wikimedia, CC BY 3.0
Fot. Savh/Wikimedia, CC BY 3.0

W listopadzie w Krakowie odbędzie się konferencja, której głównym tematem będzie cyberbezpieczeństwo lotnictwa cywilnego. Informację tę przekazał Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Międzynarodową konferencję na temat cyberbezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym organizuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, wspólnie z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Urzędem Lotnictwa Cywilnego.

Urząd Lotnictwa Cywilnego podkreślił w komunikacie, że cyberzagrożenia dla systemu lotnictwa cywilnego to realny i poważny problem, który może poważnie zakłócić organizację usług w lotnictwie cywilnym. Może też stać się przyczyną katastrofalnych w skutkach zdarzeń pociągających za sobą ofiary w ludziach i zniszczenia infrastruktury krytycznej.

Dotyczy to - jak zaznaczono - w równym stopniu linii lotniczych, lotnisk, jak i podmiotów zarządzających ruchem lotniczym.

"W czasach, gdy zwiększa się ilość ataków na sieci i systemy informatyczne bardzo ważne jest zapewnienie maksymalnej ochrony przed nimi w transporcie lotniczym. Cieszę się, że właśnie w Polsce będziemy rozmawiać o zapewnieniu bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej przed cyberatakami" – podkreślił cytowany w komunikacie prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.

Konferencja w Krakowie będzie kolejną wspólną konferencją EASA, resortu infrastruktury oraz ULC.

"Po sukcesie ubiegłorocznej konferencji w Warszawie poświęconej bezzałogowym statkom powietrznym, której gospodarzem była EASA, MIiB i ULC zdecydowano o kontunuowaniu współpracy" - podał ULC.

"Cyberbezpieczeństwo jest zjawiskiem nowym i niezwykle ważnym, dlatego chcemy skonsolidować wiedzę na temat zagrożeń oraz sposobów zapobiegania i ochrony przed cyberatakami. Cieszę się, że drugi rok z rzędu Polska jest gospodarzem międzynarodowej konferencji o tak istotnym dla branży lotniczej znaczeniu" – zaznaczył Samson.

Udział w Konferencji zapowiedzieli: dyrektor generalny EASA Patrick Ky, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz prezes ULC Piotr Samson.

Partnerem konferencji są: Miasto Kraków, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

PAP - mini

Komentarze