Uwaga klienci OLX! Oszuści podszywają się pod usługę płatności

13 stycznia 2021, 11:46
online-shopping-4516036_960_720
fot. Preis_King / pixabay

Oszuści podszywają się pod usługę płatności za towar wystawiony na serwisie ogłoszeniowym OLX. Ich celem jest pozyskanie numeru karty kredytowej sprzedającego. Mieszkanka Sopotu straciła w ten sposób kilka tys. złotych.

Jak powiedziała PAP w środę oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie Lucyna Rekowska, zwykle pokrzywdzony zostaje zaczepiony przez przestępców na komunikatorze internetowym WhatsApp, gdzie oszust prosi o możliwość sposobu zapłaty przez ten serwis ogłoszeniowy.

"Wysyłany jest przy tym link do fałszywego serwisu płatności. Niestety, zamiast otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot, z kont sprzedających znikają pieniądze. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności" - tłumaczy Lucyna Rekowska.

W ostatnich dniach sopoccy policjanci zostali powiadomieni o kilku oszustwach, których sprawcy komunikują się za pomocą WhatsApp i w wiadomościach przesłanych do osób sprzedających przedmioty na platformie OLX informują o chęci kupna oraz wysyłają link do fałszywego serwisu płatności.

Sprzedający po podaniu danych karty płatniczej tracą pieniądze z kont.

W weekend pewna mieszkanka Sopotu poinformowała policjantów, że w serwisie ogłoszeniowym wystawiła na sprzedaż przedmiot za kilkadziesiąt złotych.

"Osoba zainteresowana jego kupnem nawiązała z nią kontakt za pomocą komunikatora internetowego. W rozmowie przekazała też sprzedającej, że chciałaby zapłacić poprzez serwis ogłoszeniowy i wyjaśniła jej na czym to polega, jednocześnie wysyłając link do serwisu płatności, w który trzeba wejść i wypełnić formularz" - dodała sopocka policjantka.

Niczego nie podejrzewająca sopocianka weszła w ten link. Przekonana, że jest na stronie serwisu, w którym wystawiła przedmiot, wykonywała krok po kroku wszystkie polecenia.

Wpisywała też dane wrażliwe dotyczące swojej karty płatniczej i zatwierdzała. W pewnym momencie dostała też informację, że za chwilę dostanie SMS-a z kodem i aby połączyć swoją kartę płatniczą z serwisem płatniczym, musi wpisać ten kod.

Sopocianka do końca wypełniała całą procedurę, aż pojawiła się informacja, że jej karta nie została poprawnie zweryfikowana.

Powtórzyła całą procedurę, a gdy ponownie nie udało się dokończyć procedury, weszła na swoje konto bankowe i zauważyła, że z jej konta zniknęło kilka tysięcy złotych.

Dopiero wtedy mieszkanka Sopotu zorientowała się, że link, na który weszła, przekierował ją na fałszywą stronę serwisu płatności i o całym oszustwie powiadomiła sopockich policjantów.

Podczas zgłaszania zawiadomienia w Komendzie Miejskiej Policji w Sopocie pokrzywdzona zauważyła, że otrzymana wiadomość SMS z kodem jest bez polskich znaków.

W podobny sposób zostały oszukane dwie inne osoby, które o całej sytuacji również powiadomiły sopockich policjantów.

Policja apeluje, aby nie korzystać z linków, które przychodzą w wiadomościach.

"Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje, sprawdzajmy zawsze, czy wiadomość zawiera polskie znaki" - ostrzega Lucyna Rekowska.

Policja tłumaczy, by przy korzystaniu z portali aukcyjnych mieć ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów i rozliczać się bezpośrednio przez dany portal. Należy też uważać na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger.

Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę. 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Włodek61
środa, 14 kwietnia 2021, 20:06

Właśnie prawdopodobnie mam taką próbę oszustwa !!!!

Edek
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:19

Jest taka firma z Katowic - prawnik.one, zajmują się odzysiwaniem skradzionych pieniedzy przez olx, pomogli mi odzysakac od banku prawie sto tys zł.

Marcin
wtorek, 23 lutego 2021, 22:50

Dziś próbowano mnie oszukać kartę i konto zablokowałem

Krzysiek
czwartek, 18 lutego 2021, 18:56

Dwie próby oszustwa z oferty OLX dzisiaj w tym samym czasie. Komunikowali się przez WhatsApp z numerów +48 881 *** 223 oraz dziwnego +7 903 ***-04-51. Nie klikać w żadne nadsyłane linki.

Ania1
wtorek, 19 stycznia 2021, 16:01

Miałam dokładnie taką samą sytuację raz na whatsapp A drugim razem przysłali mi SMS, ale zamiast nr tel był olx.pl A w treści inf O zakupie przedmiotu i link nie wiem co w nim było bo już nie kliknęłam.

Tweets CyberDefence24