Reklama

Biznes i Finanse

Uruchomienie cyfrowego rubla priorytetem Rosji na najbliższą dekadę

Fot. Evgeny/Pixabay
Fot. Evgeny/Pixabay

„Jednym z głównych projektów w obszarze cyfryzacji w perspektywie 2030 roku jest uruchomienie cyfrowego rubla – jako trzeciej formy pieniądza emitowanego przez Bank Rosji” – wskazano w strategii opublikowanej przez rosyjski resort finansów. Moskwa chce zrobić kolejny krok w głąb wirtualnego świata.

Jak wskazano w rosyjskiej strategii rozwoju rynku finansowego, uruchomienie cyfrowego rubla jako trzeciego rodzaju pieniądza emitowanego przez Bank Rosji ma stać się jednym z głównych priorytetów cyfryzacji sektora przed upływem bieżącej dekady.

Szereg zalet

W dokumencie jednoznacznie podkreślono, że wprowadzenie wirtualnego rubla pozytywnie wpłynęłoby na rozwój infrastruktury płatniczej w tym kraju. Przełożyłoby się również na zwiększenie konkurencji i popularyzację nowoczesnych instrumentów finansowych.

Co więcej, w strategii oceniono, że cyfrowa waluta przyczyni się także do podniesienia dostępności oraz obniżenia kosztów usług dla społeczeństwa, w tym przedsiębiorstw.

Przedstawione w dokumencie postanowienia wskazują, że Rosja chce odważnie postawić na cyfryzację sektora finansowego. Realizacja założeń to kolejny krok w głąb wirtualnego świata. Jednak prawdziwy skok w tym obszarze wykonał Salwador.

Salwador zrobił skok w nieznane

Jak informowaliśmy na naszym portalu, władze tego kraju oficjalnie ogłosiły, że bitcoin stał się obok amerykańskiego dolara oficjalną państwową walutą. Takie podejście ma rozwinąć wśród mieszkańców chęć posługiwania się elektronicznym pieniądzem i nowoczesnymi usługami bankowymi. Prezydent Bukele przy okazji ogłaszania tej wiadomości oświadczył, że w ramach działań wspierających tę decyzję skarb państwa zakupił 400 bitcoinów za kwotę ok. 20 mln dol.

Oczywiście decyzja władz Salwadoru wywołała kontrowersje. Część ekspertów uważa, że wprowadzenie bitcoina do oficjalnego obiegu skłoni mieszkańców do szerszego korzystania z nowoczesnych, elektronicznych form obrotu gotówką. Inni z kolei podkreślają, że bitcoin jako państwowa waluta to spore ryzyko, biorąc pod uwagę wahania kursowe.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama