AI narzędziem geopolitycznego wpływu. Rosja: działania USA wymagają reakcji

25 sierpnia 2021, 10:26
possessed-photography-rDxP1tF3CmA-unsplash
Fot. Possessed Photography/unsplash.com

„W całkowicie zdigitalizowanym świecie sztuczna inteligencja staje się narzędziem geopolitycznego wpływu” – podkreślił wicesekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Oleg Chramow. Jego zdaniem działania podejmowane przez USA i ich sojuszników stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego tego kraju i „wiążą się z koniecznością odpowiedniej reakcji”.

Oleg Chramow podczas wydarzenia Army-2021 International Military-Technical Forum podkreślił, że rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji stanowią jeden z fundamentów rewolucji przemysłowej 4.0. To sprawia, że wymagają zagwarantowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, a także zwiększenia uwagi w kontekście ochrony narodowych interesów.

W całkowicie zdigitalizowanym świecie sztuczna inteligencja staje się narzędziem geopolitycznego wpływu.  

podkreślił Oleg Chramow, wicesekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji

Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji wskazał, że obecnie wielu naukowców i badaczy prowadzi aktywne dyskusje na temat prawdopodobnych scenariuszy przyszłych konfliktów między ludźmi a maszynami.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji

Oleg Chramow nie ma wątpliwości, że państwa rozwinięte, w tym głównie Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy, promują określone podejście do fundamentalnych zasad rozwoju i użycia sztucznej inteligencji w różnych obszarach.

Jego zdaniem kraje, którym udało się je opracować dążą do ich ochrony na poziomie międzynarodowym, a także szukają sposobów na zdobycie globalnej dominacji w tym zakresie. „Sytuacja ta stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji i wiąże się z koniecznością przeprowadzenia odpowiedniej reakcji” – stwierdził podczas swojego wystąpienia.

„Mamy wszelkie możliwości, aby stać się liderem”

W wydarzeniu uczestniczył również wiceminister obrony Rosji Rusłan Tsalikow, który także podkreślił znaczenie sztucznej inteligencji. Wskazał, że rozwiązania przyszłości, takie jak AI, będą miały ogromny wpływ na obszar bezpieczeństwa i obronności państwa.

Rosja jest świadoma możliwości, jakie daje nowoczesna technologia, dlatego też – jak zaznaczył wiceminister – AI jest w tym kraju wykorzystywana do podniesienia efektywności prowadzonych przez armię działań. Mamy wszelkie możliwości, aby stać się liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji” – podkreślił przedstawiciel MON-u.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Rusłan Tsalikow zwrócił także uwagę, że rosyjskie wojskowe zespoły badawcze są skoncentrowane na tworzeniu krajowych rozwiązań, takich jak oprogramowanie czy banki danych, aby rozwijać nowoczesną technologię z myślą o siłach zbrojnych. Trwają także prace nad opracowaniem norm prawnych dotyczących użycia sztucznej inteligencji.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
inteligentny
czwartek, 26 sierpnia 2021, 15:46

a po co ja sie pytam przeciez maja juz robota piatej generacji o nazwie putinko2021 podobno bardzo inteligentna maszyna , caly czas ma glowe w chmurach az mu wlosy powypadaly taka ma moc przerobowa , jego sztuczna inteligencja przewyzsza wiekszosc podobnych produktow konkurencji tylko czasami ma zwarcia na procesorze

droma
czwartek, 26 sierpnia 2021, 14:43

rosja -kaput natychmiast odpowie ; każdy gienierał dostanie do pomocy radio od kasprzaka będzie mógł posłuchać radio europa to ich wzmocni umysłowo ,wania przebrany w kombizezon tym razem zostanie ,przebrany w wycofany garnitur cara ,sama inteligencja -wot technika ...

olo
czwartek, 26 sierpnia 2021, 11:21

Niech Rosjanie najpierw stworzą własne rozwiązania chmurowe a dopiero później zajmą się AI. Trzeba zaczynać od podstaw zamiast nakładać kary na Facebooka że woli własną chmurę czy chwalić się archaicznym Elbrusem.

DDR
środa, 25 sierpnia 2021, 18:30

Borys 4.0

Fanklub Daviena i GB
środa, 25 sierpnia 2021, 14:05

Rosjanie mają 100% racji. Chmury i AI stają się narzędziem neokolonializmu. Polska staje się krajem III Świata oddając polskie firmy i instytucję amerykańskim chmurom i narzędziom analitycznym, skazując je z góry na klęskę w starciu z amerykańską konkurencją korzystającą z danych zdobytych przez to postępowanie! To samo dotyczy bankowości - amerykańskie firmy mają wgląd w płatności polskiej konkurencji i mają z tego dane wywiadowcza a polskie firmy o płatnościach amerykańskiej konkurencji nie wiedzą nic! :D

Ruski processor :D
czwartek, 26 sierpnia 2021, 13:51

A nie przeszkadza ci za budowe I zarzadzanie sieciemi 5G rosjanie odalli Chinczykà ?? Przeciez to wasalizm !

Bumer
czwartek, 26 sierpnia 2021, 01:02

Wolę zachodni neokolonializm niż ruską biedę.

Borys-72
środa, 25 sierpnia 2021, 20:55

Na szczęście Rosjanie mają robota Borysa, który ich obroni przed złymi Amerykanami;) No, i dobrze słyszeć, że onuce nie chcą się przyłączyć do rewolucji przemysłowej 4.0. Trzeba najpierw pobudować kibelki z rewolucji 1.0.... buahahahaha;)))))

Fanklub UE i USA
środa, 25 sierpnia 2021, 18:39

Lepiej oddać wszystko Rosji i Chinom - te dwa kraje to raj na ziemi....

abenader
środa, 25 sierpnia 2021, 18:21

Rosja poszukuje kolejnych narzędzi do prowadzenia agresji hybrydowych.Dotychczas to były uzbrojone grupy typu " zielone ludziki " , Wagnerowcy i tym podobni " ich tu nietci" ( ich tam nie ma ) jak sami o sobie mówią oraz grupy hakerskie działające w cyberprzestrzeni na polecenie Kremla.Wygląda na to że teraz będą chcieli prowadzić ataki zbrojne systemami AI których użycie trudno będzie niezbicie powiązać z rządem Rosji.Według mnie świadczy o tym ich oświadczenie że pracują nad prawnymi aspektami użycia zbrojnego AI.Obawiam się ze tak je zamatacza że zawsze będą się mogli wyprzeć sprawstwa kierowniczego w zbrojnych działaniach Ż użyciem A I albo je usprawiedliwić przedstawiając jako prewencja , obronę lub ochronę .Podobnie zrobili z grupami typu Wagnerowcy .Najpierw wpisali je w oficjalnej doktrynie obronnej jako struktury wrogie usprawiedliwiajace zbrojna odpowiedź Rosji na ich użycie i od razu zaczęli ich używać na Ukrainie w Syrii i Afryce .Oni wiedzą jakie środki są skuteczne we współczesnym konflikcie zbrojnym.Trudno żeby było inaczej sami opracowali jego założenia (doktryna Gierasimowa z 2013 ) i skutecznie je realizują

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 26 sierpnia 2021, 00:39

Zamiast wypisywać pierdy bez dowodów dowiedz się kto zamordował prezydenta Haiti... Hint: w przeciwieństwie do Skripali i Nawalnego jakoś tajemniczo to wydarzenie zniknęło już ze światowych mediów i nikt się tym nie interesuje... :D

Bond
czwartek, 26 sierpnia 2021, 12:35

Ach spiskowa teoria dziejów, a dowody na poparcie takie jak w przypadku stonki ziemniaczanej rzekomo zrzuconej przez Amerykanów w latach 50 na NRD. No ale Sputnik kształci, wszelkich nie zrównoważonych psychicznie.

Tweets CyberDefence24