Uniezależnienie od gazu z Rosji to fatalny pomysł? Baltic Pipe w prokremlowskiej narracji

2 marca 2020, 15:16
840_472_matched__p0admh_Rosyjskigazocig.rdokremlin.ru
fot. Pixabay

Mówi się, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też prokremlowska dezinformacja już teraz buduje negatywną narrację wokół niekorzystnego dla Rosji projektu energetycznego wskazując, jak fatalne dla Europy, a w szczególności dla Polski, może okazać się uruchomienie Baltic Pipe. W prokremlowskich narracjach, projekt ten okazuje się być „bezsensownym marnotrawstwem pieniędzy”.

Przeciwko projektowi Baltic Pipe, którego uruchomienie zaplanowane jest na 2022 rok, tworzona jest narracja, która prowadzona jest w 4 językach – polskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim - twierdzi unijny projekt EUvsDisinfo. Działania dezinformacyjne zostały skupione wokół argumentów ekonomicznych, geopolitycznych, a nawet rusofobicznych.  Unijny projekt po raz kolejny wykrył, że pojawiła się narracja o odgrywaniu przez Polskę roli „republiki bananowej” oraz utraconej przez nasz kraj suwerenności na rzecz Stanów Zjednoczonych.  Rola Polski jako amerykańskiej maskotki jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych narracji i dotyczy obszarów polityki obronnej, polityki wschodniej oraz większości działań prowadzonych na arenie międzynarodowej. 

Zgodnie z wykrytymi przez EUvsDisinfo narracjami pojawiającymi się w polskich mediach, nasz kraj będzie się zmagał z poważnymi, niekorzystnymi skutkami gospodarczymi i politycznymi wynikających z zaangażowania w projekt. Głównie odnosiły się one do publikacji na prorosyjskim portalach i poruszały kwestie „zaburzonego bilansu gazowego”, kwestię kosztów dla obywateli oraz poważnych skutków dla bezpieczeństwa energetycznego.  Podobne informacje, jak wskazują eksperci, pojawiają się również w Niemczech. 

Kwestie Baltic Pipe, jak podkreśla unijny projekt, przedstawiane są jednostronnie i przede wszystkim pomijane są kwestie polityczne, ekonomiczne i aspekty bezpieczeństwa. Nie wyjaśnia się również  dlaczego zdecydowano się na rozpoczęcie realizacji projektu. Jednak tendencyjne przedstawianie informacji w prokremlowskich mediach nie jest działaniem nowym ani wyjątkowym.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Misiut
niedziela, 13 września 2020, 20:50

Rosja niech się od nas odwali

tut
wtorek, 3 marca 2020, 11:27

Psy szczekają, karawana idzie dalej.

Tweets CyberDefence24