Reklama

Strona główna

Ukraina buduje centrum cyberbezpieczeństwa. Sfinansują je Amerykanie

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Armia amerykańska sfinansuje budowę centrum cyberbezpieczeństwa dla ukraińskiego ministerstwa obrony. Projekt ten powstaje w związku z obawami Ukrainy oraz państw NATO dotyczącymi działań grup hakerskich z Rosji, inspirowanych przez Kreml.

Wspólny projekt amerykańsko-ukraiński jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem USA i innych krajów NATO, które ma na celu zbudowanie wspólnego centrum: cyberbezpieczeństwa, dowodzenia i kontroli. Nowe centrum ma także zapewnić stronie ukraińskiej medyczne i logistyczne systemy informatyczne dla ukraińskich instytucji wojskowych.

Czytaj także: Niemcy: Smartfon pozwoli ustalić tożsamość imigrantów

Całość inwestycji kosztować ma stronę amerykańską 22,7 mln dolarów i określana jest mianem Black Box. W ramach wspomnianego projektu Amerykanie dostarczą Ukrainie rozwiązania inżynieryjne dotyczące instalacji, integracji i testowania dowodzenia, a także kontroli, komunikacji oraz rozpoznania.  Jest to jednak tylko część większego projektu o nazwie Ukraine Security Assistance Initiative - Information Technology (USAI-IT). Ponadto umowa między obydwoma krajami obejmuje dostarczenie przez Amerykanów systemów logistycznych i medycznych, które mają pomóc Ukrainie w staraniach do zostania członkiem Paktu Północnoatlantyckiego.

Komentarze