Biznes i Finanse
Transformacja cyfrowa priorytetem prywatnych firm na najbliższy rok
Transformacja cyfrowa to jeden z priorytetów firm prywatnych na najbliższy rok. Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 miał największy wpływ na jej przyspieszenie według 69 proc. ankietowanych - wynika z opublikowanego w środę badania „Kryzys katalizatorem zmian: przyspieszenie” firmy Deloitte.
Ponad 1/3 respondentów przyznała, że w ich przedsiębiorstwach transformacja cyfrowa była reakcją na kryzys. Natomiast zaledwie 1/4 organizacji rozpoczęła ją przed wybuchem pandemii - wynika z raportu.
Według Deloitte firmy prywatne na całym świecie w wyniku pandemii przyspieszyły cyfrową transformację przez zwiększenie inwestycji w technologie i ich wdrożenie.
Transformacja cyfrowa koniecznością
Z raportu wynika, że obok wzrostu produktywności technologia jest jednym z dwóch obszarów, w których ankietowane firmy i organizacje robiły największe postępy w zakresie budowania odporności przedsiębiorstwa.
18 proc. badanych zadeklarowało, że kwestie przyspieszenia transformacji cyfrowej ma w pełni opanowane. 45 proc. natomiast odpowiedziało, że jest w połowie drogi, a 1/4 rozpoczęła wdrażanie zmian.
Według Deloitte, transformacja cyfrowa jest drugą - tuż za wzrostem produktywności - strategią rozwoju dla badanych firm na najbliższy rok. Zadeklarowało tak 43 proc. respondentów.
Ataki cybernetyczne zagrożeniem dla rozwoju
Jedna czwarta firm na świecie rozpoczęła transformację cyfrową przed wybuchem pandemii COVID-19. 36 proc. respondentów stwierdziło jednak, że rozpoczęło ją dopiero w odpowiedzi na kryzys - wynika z badania. Jak podkreśliło Deloitte, odpowiedzi ankietowanych z Europy Środkowej odzwierciedlają wyniki globalne.
Jednym z trzech największych zagrożeń dla rozwoju firmy w ciągu najbliższego roku będą potencjalne ataki cybernetyczne - uważa jedna czwarta badanych.
W perspektywie trzech najbliższych lat te obawy nieco wzrastają - zauważono w raporcie i dodano, że eksperci Deloitte przewidują, iż bezpieczeństwo informacji będzie największym obszarem wydatków na technologie w ciągu najbliższego roku.
Inwestycje tego rodzaju planuje 39 proc. badanych. Na drugim miejscu znajduje się chmura obliczeniowa (38 proc.), a za nią - analityka danych (37 proc.).
Znaczna część respondentów przewiduje również, że ich firmy będą inwestować w technologie wchodzące, takie jak robotyka (20 proc.), autonomiczne pojazdy (13 proc.) i drony (11 proc.).
Badanie przeprowadzono między 21 stycznia a 9 marca 2021 r. Uczestniczyło w nim 2750 przedstawicieli firm średniej wielkości z całego świata. 91 proc. z nich to firmy prywatne.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.