Reklama

Technologie

Znamy zwycięzców trzeciej edycji hackathonu CuValley Hack 2023

Autor. KGHM Polska Miedź S.A.

27-29 stycznia odbyła się trzecia edycja hackathonu KGHM CuValley Hack. Maraton programowania organizowany przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki sp. z o. o. tym razem odbył się w całości w formie on-line.

Reklama

Trzecia edycja CuValley Hack 2023 skupiała się na poszukiwaniu innowacyjnych projektów dla polskiej miedzi. Uczestnicy opierali się na analizie danych oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego czy BigData w układach automatyki przemysłowej.

Reklama

Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę uczestników. Do weekendowych kompetencji przystąpiło ponad 370 osób (w tym 88 zespołów). Spośród 51 projektów jury wyłoniło siedem najlepszych.  Łączna pula nagród wyniosła 127,5 tys. złotych.

Autor. KGHM Polska Miedź S.A.

„Po pierwsze wdrożenie, po drugie nawiązanie bliższych relacji"

Zdaniem Tomasza Zdzikota, Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., z punktu widzenia spółki istotne jest, że zadania trafiające do uczestników CuValley Hack mają bardzo realny charakter.

Reklama

„One pomyślane są w taki sposób, aby zwycięskie projekty mogły być wdrażane w działaniu biznesowym KGHM" – mówił prezes Zdzikot.

„W tej edycji mieliśmy dwa zadania związane z funkcjonowaniem zakładów wzbogacania rudy. Było też zadanie dotyczące gospodarki wodnej. Czwartym zadaniem - zadaniem, które już wkrótce będzie mogło trafić do użytkowników końcowych - było stworzenie aplikacji mobilnej KGHM" – dodał, podkreślając że zaprezentowane rozwiązania „mają potencjał wdrożeniowy i będą stosowane przez KGHM w bieżącej pracy".

W podobny sposób na hackathon patrzy Daniel Lichota, prezes KGHM Centrum Analityki. Jego zdaniem jest to wydarzenie, które można nazwać „wielką burzą mózgów" i źródłem pozyskiwania innowacyjnych rozwiązań.

Na jeszcze jeden element uwagę zwracał sekretarz stanu w Departamencie Cyfryzacji KPRM i pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński, który objął CuValleyHack 2023 honorowym patronatem. Jego zdaniem hackathon – taki jak ten organizowany przez KGHM - to optymalny sposób na to, "aby do świata wielkich spółek ściągać pomysły, które w nich samych mogłyby się nie narodzić".

„Dobrze, że w polskich spółkach jest taka otwartość. Wierzę, że rozwiązania tego hackathonu będą wykorzystywane w praktyce" – dodał minister Cieszyński.

Minister zapytany o to, czy instytucje publiczne są w stanie wykorzystać wydarzenia takie jak CuValley Hack do wdrażania powstałych tam pomysłów do działań administracji państwowej i czy mogą one proponować warunki, które skłonią laureatów do pracy na rzecz państwa, odpowiedział:

„Robimy bardzo dużo w stronę tego, żeby dla państwowych instytucji opłacało się pracować. Tworzymy ciekawe projekty, oferujemy dobrą atmosferę pracy i płacimy rynkowo. Uważam, że to są trzy elementy, które sprawiają, że praca, np. w Centralnym Ośrodku Informatyki może być atrakcyjna dla każdego uzdolnionego programisty, dla każdego kto interesuje się nowymi technologiami".

Czytaj też

Współpraca na przyszłość

Niewątpliwie, o potencjale wydarzenia stanowią jego uczestnicy. Kim są? Prezes Lichota opisując osoby biorące udział w hackathonie podzielił je na trzy grupy. Pierwszą z nich są studenci takich kierunków, jak np. Sztuczna Inteligencja czy Data Science. Ich głównym celem jest chęć sprawdzenia się oraz pozyskanie cennego wpisu do swojego CV.

Druga grupa – zdaniem prezesa Lichoty zupełnie odmienna – to przedstawiciele firm, które mają duże doświadczenie w automatyce przemysłowej i poprzez udział w hackathonie chcą nawiązać współpracę z KGHM-em.

Trzecią grupą są ludzie, którzy studia ukończyli stosunkowo niedawno, mają kilka lat doświadczenia zawodowego i myślą o zdobyciu kontraktu, który pozwoli im założyć własną firmę, start-up.

Kto z tego grona może marzyć o zwycięstwie w konkursie? Jak z grona tylu profesjonalistów wybrać tych, których prace uznane będzie przez jury za najlepsze? Zdaniem Daniela Lichoty jest kilka cech, które są konieczne do tego, aby móc marzyć o zwycięstwie w hackathonie.

„Żeby wygrać trzeba umieć współpracować w zespole. Bardzo istotną cechą jest też umiejętność działania pod presją czasu. Nie można się poddawać, należy mieć jasną, klarowną wizję tego, co chce się osiągnąć" – powiedział nam prezes KGHM Centrum Analityki.

Czy w gronie laureatów są osoby, z którymi spółka będzie chciała nawiązać współpracę? Jak wskazuje Tomasz Zdzikot, jest to jeden z celów organizacji takiego wydarzenia, jak CuValley Hack.

„Wskazują na to także poprzednie edycje. Ze zwycięzcami nie rozstajemy się zaraz po ogłoszeniu wyników. Ta współpraca ma charakter trwały. Uczestnicy poprzednich edycji zgłaszają się też do kolejnych, co pokazuje, że wiążą się z naszą firmą coraz silniej" – stwierdził prezes KGHM Polska Miedź S.A.

„Dla uczestników jest to atrakcyjne wydarzenie, dzięki któremu mogą zmierzyć się z innymi. To dla nich możliwość nawiązania relacji biznesowych z jedną z największych polskich firm działających aktywnie na kilku kontynentach z ogromnym potencjałem i innowacyjnością" – kontynuował.

„Dla nas to naturalna kontynuacja do wdrażania projektów, to element rekrutacyjny, dzięki któremu poznajemy w praktyce, kto potrafi sobie poradzić z analityką danych, kto ma nieszablonowe pomysły" – dodał z kolei prezes Daniel Lichota.

Zwycięzcy KGHM CUValley Hack 2023

W gronie nagrodzonych zespołów znalazły się następujące ekipy:

  • Data Miners;
  • Varstatic;
  • Anzonia;
  • Spadające Entropie;
  • Zespół R;
  • bards.ai;
  • Blumilk.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal CyberDefence24.

Artykuł powstał we współpracy z KGHM SA.

Reklama
Reklama

Komentarze