Reklama

Technologie

Zalewają nas elektrośmieci. Ile telefonów wyrzucimy?

Autor. Nastya Dulhiier / Unsplash

W 2022 roku na śmietnik trafi 5,3 mld telefonów komórkowych – przewiduje międzynarodowe forum ds. odpadów elektrycznych i elektronicznych (WEEE), wskazując na rosnący problem elektrośmieci, które są poważnym zagrożeniem dla środowiska.

Reklama

Dane, którymi posługuje się organizacja WEEE, opierają się na informacjach o wynikach sprzedaży smartfonów z całego świata.

Reklama

Badania organizacji wskazują jednak, że większość użytkowników telefonów komórkowych przechowuje stare urządzenia, nie oddając ich do recyklingu. Tym samym, z telefonów nie są odzyskiwane np. metale ziem rzadkich czy wartościowe surowce, takie jak miedź, czy kobalt – to z kolei przekłada się na konieczność ich ciągłego, coraz większego wydobycia.

Nieświadomość użytkowników?

Dyrektor generalny organizacji WEEE Pascal Leroy w rozmowie z serwisem BBC ocenia, że rosnąca góra elektrośmieci i problemy z odzyskiwaniem surowców ze starych smartfonów to brak świadomości u użytkowników.

Reklama

„Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak cenne mogą być te wszystkie pozornie nic nie znaczące przedmioty, gdy zbierze się je w wymiarze globalnym" – powiedział.

Obecnie, jak podaje organizacja, na całym świecie jest ok. 16 mld smartfonów. W Europie niemal jedna trzecia nie jest już użytkowana.

Według WEEE, do 2030 roku góra elektrośmieci, która rośnie w oczach co roku, będzie ważyć niemal 74 mln ton. To jednak nie tylko smartfony, ale i tablety, tostery, pralki, a także telewizory czy np. urządzenia GPS.

Czytaj też

Istotny ekologicznie recykling

Związana z WEEE Magdalena Charytanowicz ocenia, że „urządzenia (elektroniczne – red.) zawierają wiele ważnych surowców, które mogą posłużyć do produkcji nowych sprzętów jak i innych obiektów, takich jak np. turbiny wiatrowe, baterie dla samochodów elektrycznych czy panele słoneczne".

Jak podkreśla, wszystkie te przedsięwzięcia mają kluczowe znaczenie dla zielonej transformacji i gospodarki cyfrowej, które są przyszłością niskoemisyjnych społeczeństw.

Poprawnie przetwarzana dla celów odzyskiwania surowców jest jednak niewielka część elektrośmieci. To zaledwie 17 proc. wszystkich niepotrzebnych już użytkownikom urządzeń elektronicznych na świecie. Międzynarodowy Związek Telekomunikacji (ITU) chce podnieść ten odsetek do 30 proc. do przyszłego roku – podaje BBC. To ambitny plan.

Czytaj też

Elektrośmieci to rosnący problem nas wszystkich – coraz więcej sprzętów, z których na co dzień korzystamy, to e-urządzenia. Internet Rzeczy, inteligentne samochody, a także gadżety codziennego użytku, takie jak np. czytniki ebooków – to wszystko przedmioty, które kiedy przestaniemy z nich korzystać, dołączą do wcześniej wzmiankowanych gór elektrośmieci.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama