Reklama

Technologie

Wzrost liczby ofert pracy i stawek w branży IT. Kto zarabia najwięcej?

Autor. Christina @ wocintechchat.com/ Unsplash/ Domena publiczna

Ponad 26. tysięcy opublikowanych ofert pracy z czego aż 73 proc. dotyczyło trybu zdalnego, ponad 8 proc. wzrost liczby ogłoszeniodawców w stosunku do poprzedniego kwartału oraz wzrost zarobków dla specjalistów. Praca zdalna nadal stanowi jedną z najpopularniejszych i najchętniej poszukiwanych form zatrudnienia w branży IT - wynika z raportu inhire.io - IT Market Snapshot, podsumowującego pierwszy kwartał 2022 roku.

Reklama

W pierwszym kwartale bieżącego roku opublikowanych zostało ponad 26 tysięcy ogłoszeń o pracę, przez niemal 4 tys. pracodawców. W porównaniu do czwartego kwartału 2021 roku, liczba firm poszukujących specjalistów IT wzrosła o 8,2 proc.

Reklama

W obliczu zwiększonego zapotrzebowania na doświadczonych programistów oraz dużej konkurencyjności na rynku praca zdalna przestała być benefitem, a stała się najpopularniejszą formą zatrudnienia - w minionym kwartale 73 proc. wszystkich opublikowanych ogłoszeń dotyczyło właśnie pracy zdalnej. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2021 roku zanotowano wzrost jedynie o 3 p.p., ale w analogicznym okresie 2020 rok takich ofert było jedynie 14 proc., a rok później 46 proc.

Autor. materiały prasowe

"Monitorując rynek pracy dla branży IT zauważyliśmy stały wzrost liczby ofert pracy zdalnej w ciągu ostatnich dwóch lat. W ostatnim kwartale odnotowaliśmy rekordową, jak do tej pory liczbę ogłoszeń, a fakt, że znaczna ich część daje możliwość pracy z domu świadczy o sporym popycie właśnie na tę formę. Z drugiej strony, pandemia otworzyła drzwi na możliwość podjęcia zatrudniania w firmach na całym świecie, co w znacznym stopniu zwiększyło również konkurencyjność na rynku. Dzięki temu, programiści mogą przebierać nie tylko w formie zatrudnienia, ale także decydować o tym, w jakiej walucie chcą zarabiać" - komentuje Michał Gąszczyk, szef inhire.io.

Reklama

Stałym problemem w rekrutacji w IT ma być wciąż niejawna siatka płac. Pracodawcy nie podają na etapie ogłoszenia widełek płacowych. W minionym kwartale tylko 40 proc. ofert zawierało widełki płacowe. Oznacza to, że w porównaniu do ostatniego kwartału 2021 roku ten wynik nie uległ znacznej zmianie.

Warszawa, Kraków i Wrocław wciąż z największą liczbą ofert

Wciąż na największy wybór ofert mogą liczyć programiści poszukujący zatrudnienia w Warszawie (ponad 7 tys. ofert), Krakowie (niemal 4 tys. ofert) i Wrocławiu (ponad 3,5 tys. ofert). W porównaniu do poprzedniego kwartału w każdym z tych miast zanotowano wzrost o ponad 500 ogłoszeń. Najmniej ofert, podobnie jak w czwartym kwartale 2021 r. zanotowano w Gliwicach (529 ofert), Szczecinie (406 ofert) i Gdyni (393 oferty).

"Już od dłuższego czasu obserwujemy trend wzrostowy wynagrodzeń. Dobrze widzieć, że przekłada się on również na zacieranie różnic w wynagrodzeniu pomiędzy dużymi, a małymi miastami. Z kwartału na kwartał oferty stają się o wiele bardziej zbliżone do siebie zarobkami co oznacza, że pracodawcy przestali bazować na wysokości wynagrodzenia dla specjalistów IT w oparciu o lokalizację i tryb pracy" - dodaje Michał Gąszczyk.

Pracownicy średniego szczebla i seniorzy poszukiwani

Pracodawcy wciąż stawiają na doświadczenie, dlatego podobnie jak w czwartym kwartale 2021 roku, również w minionym kwartale w ponad 26 tys. ofert przeważały te, skierowane do średniego szczebla (49,81 proc.) i seniorów (38,67 proc.). Niemal o 2,43 p.p. zwiększyła się również pula ogłoszeń skierowanych do juniorów, w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Autor. materiały prasowe

Z raportu "IT Market Snapshot Q1 2022" wynika, że stawki w branży IT stale rosną. Co więcej, mimo małej liczby ofert skierowanych do najmniej doświadczonych, stawki juniorów również wzrosły.

Najmłodsi stażem, którzy pracują zdalnie mogą liczyć na zarobek powyżej 10,5 tys. zł, z kolei w trybie stacjonarnym nieco ponad 9,5 tys. zł. Po raz pierwszy w historii wynagrodzenie specjalistów średniego szczebla, pracujących w trybie zdalnym przekroczyło 20 tys. zł (w czwartym kwartale 2021 roku - 19 743 zł). Pracujący stacjonarnie mogli liczyć na odrobinę mniejszą pensję, która wynosiła nieco ponad 18,5 tys. zł.

Rekordowe wynagrodzenie dla pracowników zdalnych zanotowano również w przypadku seniorów, których stawka osiągnęła pułap ponad 25,5 tys. zł. Ich koledzy wykonujący swoje obowiązki z biura, otrzymywali średnie wynagrodzenie na poziomie ponad 24,5 tys. zł.

Autor. materiały prasowe

Najpopularniejsza technologia JavaScript, Scala najbardziej dochodowa

W porównaniu do czwartego kwartału niezmiennie na podium najpopularniejszych języków programowania znajdują się JavaScript, Java i Python. Najmniej poszukiwanymi językami wciąż są Ruby, C, Scala, Kotlin i Swift.

Najwięcej zarobili programiści posługujący się Scalą - w pierwszym kwartale 2022 roku mogli liczyć na wynagrodzenie na poziomie ponad 25,5 tys. zł. Pracujący w najpopularniejszym języku - JavaScript zarobili ponad 20 tys. zł. Na najniższe wynagrodzenie mogli liczyć specjaliści posługujący się językiem PHP - ich zarobki osiągnęły pułap niemal 17,5 tys. zł.

W porównaniu z minionym kwartałem, w pierwszym kwartale 2022 roku zaobserwowano wzrost stawek dla Scala o 10,7 proc., Java - proc. oraz C - 3,1 proc. Z kolei o 3 proc. spadły zarobki programistów posługujących się językiem C++.

/Na podst. informacji prasowej

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze