Reklama

Technologie

Technologiczny zestaw przetrwania. Jak przygotować się na kryzys?

Fot. ROBIN WORRALL / Unsplash

Wojna w Ukrainie sprawiła, że wiele osób na początku jej trwania zadawało sobie pytanie, jak należałoby się przygotować, by przetrwać kryzys. Poza bagażem w postaci koniecznych ubrań oraz żywności, powinno się myśleć także o innym aspekcie: jak zabezpieczyć kontakt z rodziną i bliskimi osobami czy jak umożliwić sobie pracę. Jak zatem spakować „technologiczną torbę przetrwania”?

Reklama

Torba survivalowa czy też plecak podróżny może czekać w każdej chwili, schowany w szafie lub gotowy na półce. Jednak by tak się stało, trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Reklama

Poza oczywistymi rzeczami, takimi jak ciepła odzież oraz żywność, warto pomyśleć o organizacji „zestawu technologicznego" na czas kryzysu.

Jak podaje firma ExpressVPN , podstawą jest przygotowanie sprzętu w wodoodpornym woreczku/pojemniku/torbie, która nie będzie przeciekała i będzie odporna na ewentualnie niesprzyjające warunki terenowe czy też atmosferyczne. W tym przypadku chodzi przede wszystkim nie o ilość, ale o jakość, zatem o to, aby korzystać z takich produktów, które dadzą ci pewność, że zestaw przetrwania odpowie na twoje potrzeby.

Reklama

Technologiczny zestaw przetrwania – co powinno się w nim znaleźć?

  • urządzenia do przechowywania danych: główny pendrive z niezbędnymi dokumentami, nośnik pamięci na dane medyczne (w razie niepożądanej sytuacji zawsze będziesz miał pod ręką potrzebną kartę medyczną, dowód ubezpieczenia, historię choroby itd.), przenośne systemy operacyjne (bezpieczeństwo w czasie korzystania z publicznych komputerów w wypadku zmiany lokalizacji), zewnętrzny dysk SSD (do przechowywania, kopiowania i zabezpieczenia plików i danych), adapter, czytnik, karta SD, ładowarka, potrzebne przewody najlepiej z różnymi rodzajami przejściówek. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o możliwość przechowania i zabezpieczenia twoich danych w formie cyfrowej. Możesz w ten sposób zabrać ze sobą potrzebne kopie dokumentów takich jak np. paszport, akt urodzenia, ubezpieczenie, licencje
  • powerbanki – w ten sposób w każdej chwili będziesz mógł naładować swoje urządzenie bez obaw o krótki czas działania baterii
  • baterie – do wszystkich urządzeń, które tego wymagają, miej ich w zapasie co najmniej kilka
  • karta SIM prepaid – tzw. karta przedpłacona, która może się przydać np. w czasie przebywania za granicą
  • zapasowy telefon komórkowy. W ten sposób – gdyby cokolwiek stało się z urządzeniem, które używasz na co dzień (np. zgubisz go, wystąpi awaria, zatonie)
  • telefon satelitarny (zapewni ci łączność, kiedy twój telefon nie ma zasięgu)
  • przenośny hotspot wifi – umożliwi łączność ze światem wirtualnym nie tylko tobie, ale także innym, którzy będą chcieli zdobyć potrzebne informacje czy np. skontaktować się z rodziną za pośrednictwem komunikatorów
  • narzędzia: zestaw śrubokrętów, noże kieszonkowe, oświetlenie, zegarek do nurkowania – te przedmioty zapewnią ci poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nic cię nie zaskoczy.

Warto korzystać z ExpressVPN

Jednym aspektem jest przygotowanie się od strony technicznej, drugim – od strony zabezpieczenia twojego ruchu w sieci. Dlatego warto korzystać z VPN (ang. virtual private network), czyli wirtualnej sieci prywatnej, która nie pozwoli na śledzenie twojej aktywności w internecie i wyszukiwanie informacji w kraju, który ogranicza dostęp do wybranych stron. Tak dzieje się np. obecnie w Rosji, gdzie władza blokuje dostęp do „zachodnich serwisów" i platform cyfrowych, które umożliwiają zdobycie informacji mających „zakłócić oficjalny przekaz". Tym samym, społeczeństwo odcięte od wiedzy ma być bardziej – w przeświadczeniu władzy - podatne na propagandę.

Stąd warto zainstalować na swoim telefonie/tablecie/laptopie aplikację do wirtualnej sieci prywatnej. Takie rozwiązanie proponuje ExpressVPN, który bez względu na okoliczności pozwala zachować dostęp do nieocenzurowanego internetu.

Czytaj też

Jakie korzyści daje korzystanie z ExpressVPN ? Ochronę prywatności i anonimowość w surfowaniu po sieci. Ruch internetowy przechodzi przez szyfrowany „tunel" do którego nikt z zewnątrz nie ma dostępu, ani dostawcy usług internetowych, ani przedstawiciele rządów, ani hakerzy. Uzytkownik otrzymuje także inny adres IP, przez co nieznana jest jego lokalizacja w danym kraju z którego łączy się z siecią. To także większa ochrona przy korzystaniu z np. połączenia wifi, a szczególnie znajdującego się w publicznych miejscach. Możliwe jest również dokonywanie wszelkich transakcji i płatności anonimowo, a dane są szyfrowane.

Dodatkową ochronę zapewnia wyłącznik awaryjny Network Lock ExpressVPN, który ma chronić użytkownika do momentu, kiedy połączenie VPN – w razie jego przerwania - nie zostanie przywrócone na urządzeniu z którego korzystał.

Czytaj też

Podsumowując, by przygotować się na technologiczny kryzys warto wziąć pod uwagę warstwę sprzętową, ale i techniczną – zabrać ze sobą niezbędne akcesoria, ale i zadbać o bezpieczną aktywność w internecie.

Tekst powstał we współpracy z Express VPN.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Kriski

    Jeszcze ktoś zapomniał o drukarce z zapasem papieru, niszczarce i własnym serwerze..

Reklama