Technologie
Tantiemy z platform coraz bliżej. Komisja przyjęła projekt ustawy
Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła projekt obejmujący kwestię prawa autorskiego w internecie. Nowelizacja ustawy wzbudza duże emocje, ponieważ określa sprawę tantiem dla twórców m.in. od platform streamingowych.
W środę 19 czerwca Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła 20 poprawek do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw.
Poprawki zostały wniesione podczas pierwszego czytania, które miało miejsce 11 czerwca. Autorami były zarówno środowiska zrzeszające twórców, jak i przedstawiciele platform.
Przypomnijmy, że projekt ustawy wdraża dwie dyrektywy unijne: DSM oraz SATCAB II. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który jeszcze tego nie zrobił, za co grożą nam milionowe kary. Każdy kolejny dzień, kiedy ustawa nie wchodzi w życie. to także realne straty dla artystów, których utwory są publikowane na platformach streamingowych. Z tych względów rząd zapewniał, że projekt ustawy będzie szybko procedowany.
Czytaj też
Wynagrodzenie dla twórców
Projekt ustawy zakłada odpowiednie i godziwe wynagrodzenie. w przypadku, gdy twórcy i wykonawcy udzielają licencji lub przenoszą swoje wyłączne prawa do eksploatacji ich utworów lub wykonania.
Ustawa zapewnia też artystom pośrednictwo organizacji zbiorowego zarządzania w egzekwowaniu zapłaty od dostawców platform, sieci kablowych i audiobooków.
Nowością są te dwie ostatnie kwestie – komisja zgodziła się z postulatem Związku Artystów Scen Polskich (ZASP), który wnioskował o wpisanie do ustawy tantiem nie tylko ze streamingu, ale też z reemitowania i audiobooków.
„Artyści i wykonawcy mieli bardzo duże problemy z egzekwowaniem wynagrodzeń z tego pola. To niewątpliwie bardzo dobre rozwiązanie, ale zobaczymy, czy się utrzyma w czasie dalszych prac nad projektem ustawy. Mamy nadzieję, że tak się stanie” – skomentował w rozmowie z CyberDefence24.pl mec. Grzegorz Rybicki z ZASP-u.
Czytaj też
Forum Prawa Autorskiego
Podczas posiedzenia komisji głos zabrał podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec. Zapowiedział on posiedzenie Forum Prawa Autorskiego, które odbędzie się 10 września.
Wyrobiec zadeklarował, że „wszystkie ważne kwestie niepodjęte podczas obecnej nowelizacji - znajdą się w agendzie prac Forum”.
Tymczasem nowelizacja ustawy o prawie autorskim czeka na drugie czytanie.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany