Reklama

Technologie

Szyfrowanie naszych czasów. Chiny są w stanie je złamać?

komputer kwantowy
Komputer kwantowy IBM
Autor. IBM Research/Flickr/CC BY-ND 2.0

Chiny znalazły sposób na złamanie szyfrowania RSA? Naukowcy z Państwa Środka opublikowali artykuł, w którym twierdzą, że odkryli sposób jak tego dokonać. 

Reklama

Pod koniec grudnia 2022 r. grupa chińskich naukowców opublikowała artykuł, w którym pokazano, w jaki sposób połączenie klasycznych i kwantowych technik oraz odpowiedniego komputera kwantowego może złamać współczesne szyfrowanie –  podaje DefenseOne.

Reklama

Gdyby faktycznie tak było, mówilibyśmy o przełomie, który zagroziłby nie tylko np. amerykańskiej komunikacji wojskowej i wywiadowczej, ale również m.in. transakcjom finansowym, nie wspominając już o bezpiecznym przesyłaniu danych. 

Czytaj też

Chiny: zrobiliśmy to

W artykule przytaczanym przez DefenseOne wskazano, że chińscy naukowcy znaleźli sposób na wykorzystanie 372-kubitowego  komputera kwantowego do złamania systemu szyfrowania RSA, używanego przez np. wojsko, banki czy komunikatory. 

Reklama

Dlaczego miałby to być przełom? Wynika to z faktu, że obecne badania pokazały, że aby złamać RSA niezbędne jest posiadanie znacznie mocniejszego komputera kwantowego niż te, które są dostępne współcześnie. 

Chińscy naukowcy podkreślają, że dokonali tego używając komputera kwantowego do skalowania klasycznego algorytmu faktoryzacji, który został opracowany przez niemieckiego matematyka Clausa Petera Schnoora.

Czytaj też

To „bzdury” czy „potencjalna katastrofa”?

Lawrence Gasman, założyciel i prezes Inside Quantum Technology, w rozmowie z DefenseOne zaznacza, że najbardziej niepokojącym aspektem opublikowanego badania jest pokazanie, że możliwe stanie się złamanie kluczowych protokołów szyfrowania nie za pomocą sprzętu, którego ludzkość jeszcze nie posiada, ale relatywnie prostego komputera kwantowego.

Z kolei Anderson Cheng, dyrektor generalny firmy Post Quantum, na łamach serwisu podchodzi sceptycznie do wyników chińskiego badania. Równocześnie stwierdza, że „powinniśmy martwić się, ponieważ prawdopodobieństwo faktycznego zadziałania chińskiego algorytmu nie jest wcale zerowe, a wpływ ewentualnego odkrycia stanowi potencjalną katastrofę”.

YouTube cover video
Komputery Kwantowe: gen. bryg. (rez.) Włodzimierz Nowak i Andrzej Szymczak (ekspert VMware Polska) w rozmowie z CyberDefence24.pl

Bardziej stanowcze podejście do chińskiego odkrycia przedstawił Scott Aaronson, profesor informatyki z University of Texas w Austin. 

autorskim artykule wskazuje, że publikacja naukowców z Państwa Środka „to jeden z najbardziej wprowadzających w błąd artykułów o komputerach kwantowych, jakie widziałem od 25 lat, a widziałem... wiele”. 

Jednak zdaniem Lawrence Gasman, Chiny nie zaryzykowałaby swojej pozycji lidera w świecie nauki (sektor kwantowy), publikując „bzdury”. Według niego celowe wypuszczenie kłamstwa w tym obszarze przez Państwo Środka jest mało prawdopodobne.

Czytaj też

Pilnie strzeżona tajemnica

Warto mieć na uwadze, że rozwój technologiczny doprowadzi kiedyś człowieka do momentu, gdzie będzie w stanie łamać obecnie wykorzystywane szyfrowanie. 

Wielce prawdopodobne jest, że państwa, które jako pierwsze osiągną tę zdolność, będą utrzymywać ją w tajemnicy tak długo, jak tylko się da. Wszystko po to, aby mieć przewagę nad innymi (np. wrogami) i realizować swoje interesy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (2)

  1. Beton

    Ciezko uwierzyć ze ktoś publicznie ogłasza taką informacje. Doszukiwał bym się jednak tutaj dezinformacji, drugiego, trzeciego, a może i czwartego dna. To trochę jakby alianci ogłosili ze maja sposób na złamanie enigmy. Bez sensu… ale służby powinny to zweryfikować.

  2. zigzak

    Bujda.Gdyby to zrobili w życiu by sie nie pochwalili.To komuna ,gdzie państwo kontroluje wszystko

Reklama