Reklama

Technologie

Szef Stability AI: Potencjalne korzyści ze sztucznej inteligencji są ogromne. Podobnie jest z zagrożeniami

Autor. Fot. NASA/Unsplash

Już niedługo sztuczna inteligencja może przynieść nam wydarzenie, które spowoduje, że światowe rządy będą zmuszone zareagować na nie w trybie pilnym. Takiego zdania jest Emad Mostaque, założyciel firmy Stability AI.

Reklama

Nie kończy się dyskusja dotycząca szans i zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Tym razem na jej temat wypowiedział się dyrektor Stability AI – Emad Mostaque.

Reklama

Powiększa się grono sceptyków

Reklama

Założyciel firmy Stability AI to kolejna postać świata technologicznego, która włącza się w publiczny dyskurs na temat sztucznej inteligencji. Swoje zdanie na jej temat wypowiedział już m.in. Elon Musk ), który stwierdził, że jest ona „jednym z największych zagrożeń dla świata".

W podobnym tonie wypowiadał się ostatnio chociażby Geoffrey Hinton , którzy uważany jest za „ojca chrzestnego sztucznej inteligencji". Według byłego już pracownika Google'a, który zajmował się tam badaniami nad sieciami neuronowymi i głębokim uczeniem maszynowym, technologia będzie "rozpowszechniać fałszywe informacje i eliminować miejsca pracy".

Czytaj też

Mostaque: AI jak covid i... rewolucja przemysłowa

Zdaniem Emada Mostaque'a, szefa firmy, która spopularyzowała Stable Diffusion, czyli narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję do tworzenia obrazów z prostych instrukcji tekstowych poprzez analizę obrazów znalezionych w internecie, sztuczna inteligencja już niedługo może przynieść nam wydarzenie, które będzie czymś, co „nagle zmieni postrzeganie świata" i zmusi rządy do podjęcia konkretnych działań. W swojej wypowiedzi użył analogii do pandemii koronawirusa ).

Według założyciela spółki powstałej w 2020 roku, wpływ sztucznej inteligencji na świat może być większy od tego, który lata temu przyniosła nam rewolucja przemysłowa. Jest też zdania, że firmy takie jak Stability AI czy OpenAI, w przeciągu dekady będą warte więcej, niż chociażby Google czy Meta.  

Czytaj też

Co z rynkiem pracy?

Mostaque nie ukrywa, że rozwój sztucznej inteligencji będzie miał ogromny wpływ na rynek pracy. Według niego dla części osób będzie to rozwój bolesny. Jednocześnie żywi on nadzieję, że AI pomoże też w stworzeniu „lepszych" miejsc pracy. Co kryje się za tym pojęciem? Według szefa Stability AI, dzięki sztucznej inteligencji, ludzie będą mogli skoncentrować się na niezbędnej pracy, a w zadaniach mniej istotnych wyręczą ich maszyny.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama