Technologie
Nowości od Samsung. Wchodzimy w smart codzienność
Firma Samsung zaprezentowała bezpieczną i zintegrowaną usługę SmartThings oraz platformę Bixby, które dają możliwość korzystania z inteligentnych rozwiązań w domu. Ponadto, gigant pracuje nad wieloma nowościami przydatnymi dla użytkowników.
Konferencja firmy Samsung, zorganizowana w San Francisco - Samsung Developer Conference (SDC), to miejsce, gdzie prezentowane są nowe pomysły technologiczne.
Po pierwsze: bezpieczeństwo
Zmianie ulegną również kwestie bezpieczeństwa: Samsung Knox Matrix - to prywatna platforma oparta na rozwiązaniu typu blockchain. Dzięki niej urządzenia marki Samsung pełnią rolę tarcz, które chronią cały ekosystem danego użytkownika - od tabletów i telefonów serii Galaxy, przez telewizory, po urządzenia AGD.
Nowy panel bezpieczeństwa i prywatności pozwala użytkownikom dowolnie konfigurować swoje parametry zabezpieczeń. Skanuje system w poszukiwaniu szczególnie narażonych obszarów, rekomenduje aktualizacje bezpieczeństwa i pozwala na zarządzanie danymi, tak by kwestie prywatności i bezpieczeństwa zawsze cieszyły się najwyższym priorytetem.
Czytaj też
Podczas wydarzenia przedstawiono też plany firmy dotyczące rozwiązań, które uproszczą codzienną obsługę systemów elektronicznych.
Jednym z podjętych w tym kierunku działań będzie ewolucja platformy SmartThings, która zmieni się w kompleksowy system, pozwalający na prowadzenie „inteligentnego stylu życia”. Dzięki integracji z Bixby oraz komunikacji z urządzeniami kompatybilnymi ze standardem Matter, platforma SmartThings stanie się fundamentem współpracujących ze sobą urządzeń sieciowych.
„W firmie Samsung przykładamy ogromną wagę do ciągłego doskonalenia naszych urządzeń, platform oraz usług. Dążymy do tego, by stawały się one prostsze i wygodniejsze w użyciu. Z dumą mogę ogłosić, że pracujemy nad rozwiązaniami nowej generacji - takimi jak platforma SmartThings - intensyfikując współpracę z licznymi partnerami i deweloperami” - zauważył Jeon-Hee (JH) Han, wiceprezes, CEO i dyrektor pionu eXperience (DX) w Samsung Electronics.
Jak dodał: „Wraz ze wzrostem poziomu skomplikowania technologii, zawsze poszukujemy sposobów na to, by życie użytkowników naszych urządzeń stawało się prostsze, oraz by w większym stopniu polegało na elastycznych, sieciowych rozwiązaniach. Dzięki temu konsumenci będą mogli skupić się na tym, co dla nich najważniejsze”.
Czytaj też
Platformy i urządzenia sieciowe
Bezproblemowa współpraca urządzeń w ramach sieci, jaką realizuje firma Samsung to część filozofii technologii Calm - rozwiązania, dzięki któremu urządzenia od razu zaczynają współpracę ze sobą, oszczędzając konsumentom czas, niezbędny na ich konfigurację.
Dlatego firma zdecydowała się na modernizację platformy SmartThings oraz powiązane z nią rozwiązania sieciowe i partnerskie, takie jak Hub Everywhere. Dzięki takiemu podejściu udało się włączyć do ekosystemu wszystkie urządzenia pracujące w inteligentnym domu, sprzęt audio i wideo oraz usługi SmartThings Energy, SmartThings Pet i SmartThings Cooking.
Samsung nawiązał również współpracę z Philips Hue, integrując funkcję Philips Hue Sync z urządzeniami serii Galaxy, a tym samym umożliwiając dostosowanie oświetlenia inteligentnego domu do odtwarzanej w danej chwili muzyki.
Z kolei współpraca między gigantami Google i Samsung ma pozwolić użytkownikom na znajdywanie i łączenie ze sobą urządzeń z obydwu platform - pod warunkiem, że obsługują one protokół Matter. Pracą takich urządzeń będzie mogło zarządzać wielu administratorów. Da to klientom dostęp do szerszego asortymentu urządzeń, które wchodzą w skład inteligentnych domów.
Integracja Bixby
Bixby - czyli rozwiązanie wykorzystywane przez deweloperów, którzy pracują nad zaawansowanymi interfejsami głosowymi - także zostało w jeszcze większym stopniu zintegrowane z aplikacją SmartThings.
Asystent głosowy Bixby również posiada nowe funkcje: obecnie będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję do sterowania poszczególnymi urządzeniami z serii Galaxy, a także zapewni ich współpracę w ramach wszystkich urządzeń Samsunga.
Dzięki nowemu Bixby Home Studio, deweloperzy będą mogli opracowywać zróżnicowane, dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania dla platformy SmartThings. Od listopada system Bixby będzie także łatwiej dostępny do użytkowników posługujących się używaną w Ameryce Południowej odmianą języka hiszpańskiego.
Spersonalizowane usługi - wyższy komfort użytkowania
W ciągu ostatniego roku Samsung TV Plus - bezpłatna, finansowana z reklam platforma streamingowa (FAST), dostępna na telewizorach Samsung Smart TV oraz w urządzeniach mobilnych, odnotowała 100 proc. wzrost oglądalności, a według prognoz liczba godzin transmisji streamingowych, wykonanych za jej pośrednictwem, ma przekroczyć w tym roku trzy miliardy.
Wobec tego poszerzono zakres funkcji dostępnych na platformie Samsung TV Plus o Lionsgate oraz Vice Media - serwisy udostepniające materiały VOD w jakości 8K. Odświeżono także interfejs graficzny aplikacji Samsung TV Plus.
Natomiast przy współpracy z takimi partnerami, jak Art Token, laCollection oraz Nifty Gateway, system operacyjny Tizen zostanie rozbudowany o możliwość obsługi NFT. W systemie Tizen dostępna będzie też funkcja SALT - nowe narzędzie do konwersji treści, pozwalające wyświetlać na dostosowanych do współpracy telewizorach materiały w najwyższej jakości HDR10+.
Czytaj też
Nowy interfejs One UI 5
Wprowadzono też nowy interfejs One UI 5, co umożliwia użytkownikom dostosowanie wyglądu urządzenia i sposobu korzystania z niego. Poprawiono też wydajność i zagwarantowano wyjątkowe wrażenia na wielu rodzajach urządzeń i platform.
Interfejs One UI 5 pozwala skonfigurować stosownie do własnych potrzeb tryby pracy i rutynowe czynności. Zapewnia także dynamiczny ekran blokady wyświetlający wiele różnych informacji na zegarku Galaxy Watch oraz na innych zgodnych ze standardem One UI 5 urządzeniach.
Dzięki nowej funkcji Bixby Taxt Call, asystent Bixby Voice będzie można odbierać połączenia w imieniu użytkownika i odczytywać wpisane wcześniej wiadomości. Interfejs One UI 5 wprowadza także nowe rozwiązania do codziennego monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia użytkownika.
Ukierunkowane przyszłościowo inwestycje i badania
Z kolei zespół Samsung Research udostępnia oprogramowanie sterujące działaniem robotycznego manipulatora na platformie GitHub, umożliwiając tym samym kręgom akademickim, badaczom i deweloperom zapoznanie się z nowymi ideami w tym obszarze.
Zespół działu Samsung Research współpracuje również z uniwersytetami oraz placówkami ochrony zdrowia nad nowymi funkcjonalnościami. Dzięki temu zaoferuje kompleksowe rozwiązanie - Samsung Health Stack, które będzie stanowić impuls dla nowych badań i idei koncentrujących się na obszarze ochrony zdrowia.
Samsung zaprasza deweloperów, twórców, partnerów do dołączenia do prac nad usprawnianiem nowych funkcji. Więcej na ten temat tutaj
Czytaj też
Samsung jest partnerem głównym serwisu CyberDefence24.pl.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany