Reklama

Technologie

Ministerstwo Zdrowia skorzysta ze sztucznej inteligencji. Znamy plany resortu

fot. fernandozhiminaicela / pixabay
fot. fernandozhiminaicela / pixabay

Ministerstwo Zdrowia do 2026 roku planuje wdrożyć trzy centralne usługi cyfrowe. Mają być związane z pomocą w analizie stanu zdrowia pacjenta. Założenia uwzględniają też wykorzystane sztucznej inteligencji.

Reklama

W piątek informowaliśmy o planach Ministerstwa Zdrowia dotyczących chęci stworzenia centralnego repozytorium danych medycznych oraz wprowadzenia nowych, centralnych usług cyfrowych. Jaki jest ich cel i czego mają dotyczyć?

Reklama

Według ministerstwa, do 2026 roku planowane jest wdrożenie trzech centralnych usług cyfrowych. Pierwszą z nich ma być narzędzie wspomagające analizę stanu zdrowia pacjenta. „Pozwoli ono na agregację danych z różnych urządzeń wykonujących pomiary medyczne lub pomiary związane z trybem życia pacjenta (...)" – wskazuje resort na łamach naszego portalu. Pomiary mają trafiać bezpośrednio na Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Czytaj też

Sztuczna inteligencja a zdrowie

Druga usługa dotyczy rozwoju algorytmów sztucznej inteligencji. Ich celem ma być wsparcie lekarza w jego pracy. „System centralny pobierze i przetworzy dokumentację badań laboratoryjnych oraz badań obrazowych pacjenta i wyszuka m.in. zmiany nowotworowe, wskazania w kierunku badania cukrzycy czy zmiany w komórkach" - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Reklama

Zdaniem resortu, zastosowanie sztucznej inteligencji może mieć kilka zalet. Wśród nich można wskazać na zoptymalizowanie czasu i skuteczności procedur medycznych. AI może też przyczynić się do rozwoju indywidualnego modelu prewencji (opartej na analizie danych medycznych oraz rozwoju medycyny spersonalizowanej).

„Algorytmy sztucznej inteligencji mogą być implementowane bezpośrednio w urządzeniach medycznych, jak też w oprogramowaniu do wspierania lekarzy w procesie diagnostycznym" - podkreśla resort dla naszego portalu.

Centralne repozytorium danych medycznych

Trzecią, ostatnią planowaną usługą będzie zbudowanie centralnego repozytorium danych medycznych. Jaki jest cel jego budowy? Chodzi o stworzenie i udostępnienie elektronicznej dokumentacji medycznej dla wybranych grup usługodawców.

Jak poinformowało nas Biuro Komunikacji MZ, mają to być projekty zrealizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze