Reklama

Technologie

Kolejny wskaźnik recesji: firmy tną wydatki na chmurę

Fot. Domena publiczna
Fot. Domena publiczna

Do tej pory wydatki firm na chmurę i centra danych sukcesywnie rosły. Kolejnym sygnałem zbliżającej się recesji może być zapowiedź Amazona i Microsoft, świadcząca o spowolnieniu gospodarczym: ich klienci tną koszty na ten cel.

Reklama

Rozwiązania oparte o chmurę obliczeniową dotąd były jednym z największych źródeł wzrostu i jednym z najbardziej rozwijających się trendów w zakresie nowych technologii. Chmurze nie zaszkodziła nawet pandemia, kiedy ludzie pracowali i uczyli się zdalnie, zapotrzebowanie na te usługi było szczególnie wysokie.

Reklama

Giganci inwestujący w cloud computing , jak np. Amazon Web Services (AWS) czy Microsoft, mogli cieszyć się z rosnących wskaźników. Teraz AWS zanotował wzrost sprzedaży netto w ostatnim kwartale o 28 proc. (lipiec – wrzesień) w stosunku do 39 proc. w analogicznym okresie rok wcześniej. To najwolniejszy przyrost sprzedaży od IV kwartału 2020 roku – podaje Reuters.

Akcje Amazona spadły o 12 proc. po tym, jak firma prognozuje spowolnienie wzrostu sprzedaży w okresie świątecznym, a więc bardzo istotnym dla tego koncernu.

Reklama

„Spowolnienie AWS jest wyraźnym sygnałem, że firmy zaczynają ograniczać koszty, więc prawdopodobnie zmniejszy to wynik finansowy Amazona w nadchodzących kwartałach” – komentuje Andrew Lipsman, główny analityk Insider Intelligence, cytowany przez Reutersa.

Jeśli spojrzymy na Microsoft i jego chmurę Azure, która przez lata rosła - teraz w okresie lipiec-wrzesień zaliczyła spowolnienie: z 50 proc. do 35 proc. Kolejny spadek prognozowany jest na świąteczny kwartał.

Natomiast przychody Google Cloud urosły w ostatnim kwartale o 38 proc., ale nie jest to 45 proc., z których gigant mógł cieszyć się rok wcześniej.

Czytaj też

Co dalej?

Po raz pierwszy rynek miał dostrzec spowolnienie usług chmurowych w kwietniu br. i ten trend ciągle się utrzymuje. Powodem ma być nie tylko inflacja, ale także rosnące ceny energii i wyższe stopy procentowe, co wpływa na ograniczanie wydatków przez firmy.

Jednak to nie koniec niepokojących sygnałów z rynku tech: Intel, produkujący chipy dla klientów centrów danych podał, że przychody firmy w trzecim kwartale spadły o 27 proc., a zyski zostały niemal zniwelowane. Częściowo koncern ucierpiał z powodu słabszego popytu ze strony chińskich korporacji.

Jako powód korzystania z usług w chmurze podaje się często oszczędność, a więc cięcia w tym zakresie mogą szczególnie niepokoić.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama