Reklama

Technologie

Hyundai przedstawił koncepcję świata, w którym zamienił wszystko w robota

Autor. Hyundai

Południowokoreański producent samochodów wprowadza nową koncepcję „Mobilności rzeczy”, która, jak twierdzi, będzie zasilać całą masę obiektów, od roślin domowych i półek z książkami, po karetki pogotowia i autonomiczne kapsuły pasażerskie.

Firma Hyundai Motor Company zaprezentowała na targach CES swoją modułową platformę Plug & Drive (PnD), która umożliwia mobilność tradycyjnych przedmiotów nieożywionych, od małych obiektów po duże.

Podczas wydarzenia liderzy Hyundai Motor i Boston Dynamics przedstawili wspólną wizję robotyki zarówno w świecie rzeczywistym, jak i metawersum, pod hasłem „Rozszerzanie ludzkiego zasięgu". Hyundai Motor ujawnił również swoje plany stworzenia zaawansowanej mobilności z nieograniczonym ekosystemem Mobility of Things (MoT) oraz zaprezentował szereg koncepcji robotów.

Czytaj też

"Spektrum rzeczy, które można zrobotyzować jest nieograniczona" - powiedział Dong Jin Hyun, wiceprezes i szef Robotics Lab w Hyundai Motor Group. "Kierujemy wszystkie nasze inżynierskie i kreatywne wysiłki w zakresie robotyki w kierunku budowania nieograniczonego ekosystemu Mobility of Things". Naszym celem jest, aby robotyka umożliwiała wszelkiego rodzaju mobilność osobistą, połączoną z komunikacją, poruszaniem się i autonomicznym wykonywaniem zadań.

Jak to będzie działać według Hyundaia?

Nowa koncepcja „Mobilności rzeczy" ma umożliwić przemieszczanie tradycyjnie nieożywionych przedmiotów za pomocą technologii. Hyundai opracowuje dwa różne standardy: modułową platformę o nazwie Plug and Drive (PnD), która łączy układ kierowniczy, napęd elektryczny i zawieszenie oraz Drive and Lift (DnL), które mogą podnosić i opuszczać przedmioty.

Moduły Plug & Drive (PnD) i Drive & Lift (DnL) zapewniają kompleksowe rozwiązania mobilne w ramach nieograniczonego ekosystemu. Nowe modułowe platformy będą w stanie zasilać szereg obiektów, które będą się autonomicznie poruszać, od stołów i pojemników, po przemieszczanie się ludzi. Moduły PnD można dołączać do wszystkiego, od stołów po kontenery, aby zwiększyć mobilność. Użytkownicy mogą wybierać różne konfiguracje napędów i rozmiary platform w zależności od swoich potrzeb i wymagań.

"Moduł PnD jest adaptacyjny i rozszerzalny w celu dostosowania do potrzeb człowieka. W przyszłości nie będziesz przenosić swoich rzeczy, to one będą się poruszać wokół ciebie" - powiedział Hyun. "PnD sprawia, że zwykłe nieożywione przedmioty stają się mobilne. To właśnie ta umiejętność umożliwia zmianę praktycznie każdej przestrzeni. To sposób na konfigurowanie przestrzeni na żądanie".

Czytaj też

Koncepcja nie jest nowa

Hyundai jest wyraźnie podekscytowany możliwościami i przyszłością robotyki. W zeszłym roku firma, która ma pakiet kontrolny w firmie produkującej roboty Boston Dynamics, wprowadziła nową wersję swojego czworonożnego konceptu „kroczącego samochodu" o nazwie TIGER, czyli „Transforming Intelligent Ground Excursion Robot".

Jednak robotyczne koncepty firmy nie są nowością. Już na targach CES w 2017 roku producent samochodów przewidział połączenie inteligentnego domu z pojazdem autonomicznym i futurystycznym meblami płynnie poruszającymi się między nimi.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze