Reklama

Polityka i prawo

Giganci motoryzacji zhakowani. Wietnamski cyberatak na BMW i Hyundaia

Fot. Vauxford/Wikipedia/CC 4.0
Fot. Vauxford/Wikipedia/CC 4.0

Giganci rynku motoryzacyjnego padli ofiarą cyberataku. Złośliwa kampania została przeprowadzona przez wietnamskich hakerów, działających na zlecenie rządu. Jaki był cel cyberprzestępców?  

Za cyberatak odpowiada grupa Ocean Lotus (APT32), której hakerzy są blisko związani z wietnamskim rządem. Według niemieckich mediów, cyberprzestępcy naruszyli sieci dwóch gigantów branży samochodowej – BMW oraz Hyundaia.

Jak informuje serwis ZDNet, hakerzy wykorzystali złośliwe oprogramowanie Cobalt Strike. Eksperci odpowiedzialni za bezpieczeństwo BMW wykryli działalność cyberprzestępców i od razu rozpoczęli śledzenie ich działań. Ostatecznie kampania została skutecznie zneutralizowana pod koniec listopada br. Według doniesień medialnych ofiarą złośliwej operacji padł również Hyundai. Firma jednak nie przekazała żadnych konkretnych informacji na temat incydentu.

Jak przypomina ZDNet, grupa Ocean Lotus działa od 2014 roku. Jej pierwsze ataki koncentrowały się na przeprowadzaniu złośliwych kampanii wymierzonych w zagraniczne korporacje, działające na terenie Wietnamu oraz innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Jednak od 2017 roku hakerzy zaczęli się specjalizować w operacjach, których celem jest przemysł motoryzacyjny.

Komentarze