Reklama

Technologie

Google zaprezentowało nowości. Wyścig sztucznej inteligencji przyśpiesza

Fot. Fot. Garry Knight/Flickr/CC BY 2.0

W środę 10 maja odbyła się długo oczekiwana konferencja Google. To podczas niej przedstawiono nowe sposoby wykorzystania sztucznej inteligencji do ulepszenia produktów tej firmy.

Tego samego dnia  blogu Google Sundar Pichai, dyrektor generalny firmy, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat zmian, które zachodzą w jednej z największych korporacji technologicznych na świecie.

W dużej mierze potwierdziło się to, o czym pisaliśmy we wtorek na CyberDefence24 . Z szeregu przedstawionych innowacji warto wyróżnić integrację generatywnej AI z wyszukiwarką Google. Funkcja jak na razie będzie dostępna dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też

Szereg nowości

Nowości Google dotykają znanych nam wszystkim Map Google. Do tej aplikacji ma być dołączony Immersyjny Widok Trasy (z ang. Immersive View for Routes). To dzięki niemu kierowca ma zyskać szczegółowy dostęp do danych o symulacji ruchu drogowego, ścieżkach rowerowych, czy też skomplikowanych skrzyżowaniach i parkingach. Nowe udogodnienie jak na razie będzie dostępne w 15 miastach świata. W ich gronie nie ma żadnej polskiej aglomeracji.   

Wśród zaprezentowanych nowości jest też Google Magic Editor, czyli program pozwalający na edycję zdjęć opierający się na sztucznej inteligencji. W kontekście zdjęć warto tu dodać, że Sundar Pichai wspomniał też o chęci wprowadzenia znakowania treści wygenerowanych przez AI. Takie działanie ma utrudnić dokonywanie deep fake'ów.

AI zacznie też wspierać pakiet Google Workspace. Chodzi tu m.in. o generowanie arkuszy kalkulacyjnych czy pomoc przy tworzeniu prezentacji (sugerowanie odpowiednie tekstów czy wstawianie zdjęć, itd. do slajdów).

W gronie nowości pojawiło się także MusicLM, czyli eksperymentalne narzędzie sztucznej inteligencji zamieniające tekst w muzykę. Aktualizacji doczekał się system operacyjny Android.

Poza usługami i aktualizacjami firma zaprezentowała też swój najnowszy sprzęt. Chodzi o telefon Pixel Fold oraz Pixel Tablet.

Czytaj też

PaLM2

Mówiąc na temat projektów przedstawionych podczas środowej konferencji nie sposób nie wspomnieć o PaLM2, czyli modelu językowym Google'a nowej generacji. Firma nazywa go „najnowocześniejszym modelem z ulepszonymi możliwościami wielojęzyczności, rozumowania i kodowania" . Wielojęzyczne możliwości PaLM2 mają pozwolić na rozszerzenie popularnego Barda na nowe języki.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze