Reklama

Technologie

Exatel zapowiada rewolucję na rynku telekomunikacyjnym w Polsce

Autor. Fot. Michał Górski/CyberDefence24

Exatel zapowiada wprowadzenie nowości, które mają zrewolucjonizować rynek w Polsce. Firma ma samodzielnie wytworzyć technologię telekomunikacyjną, a także posiadać własne usługi mobilne na terenie całego kraju. To jednak nie wszystko.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Firma Exatel zapowiedziała inaugurację nowej technologii telekomunikacyjnej. Zdaniem prezesa Nikodema Bończy-Tomaszewskiego ma to być wydarzenie „przełomowe dla firmy Exatel i całej polskiej branży telekomunikacyjnej”.

Reklama

„31 maja i 1 czerwca dojdzie do kombinacji dwóch ważnych wydarzeń Exatela. Pierwszym jest wzmacnianie roli firmy, jako najlepszego kandydata do bycia OSSB, czyli Narodowego Strategicznego Operatora” - mówił.

„To jest duży przełom dla branży w Polsce. Od momentu wynalezienia telegrafu, nigdy polska firma nie była w stanie wytworzyć samodzielnie żadnej technologii telekomunikacyjnej w podobnej skali” – stwierdził.

Reklama

Czytaj też

Ustawa o KSC

Na temat nowości wdrażanych przez Exatel wypowiedział się też wiceprezes zarządu firmy, Szymon Ruman. Jednym z poruszonych wątków był projekt ustawy o KSC. „Liczymy, że jeszcze w tej kadencji ustawa zostanie uchwalona”. Z ostatnich 1,5 roku prac nad projektem ustawy wynika, że państwo będzie oczekiwało postawienia sieci mobilnej dla służb i części strategicznej infrastruktury krytycznej.

„Do tego celu mamy otrzymać 10 MHz w paśmie 700 i finansowanie na 10 lat budowy i rozwijanie tej sieci” – dodał Szymon Ruman, który zaznaczył, że Exatel podejmie się tego zadania, jeśli tylko ustawa będzie wchodzić w życie.

Czytaj też

Ogólnopolska sieć mobilna

Wiceprezes Zarządu Exatela mówił też o tym, co będzie miało miejsce 1 czerwca, czyli w drugim dniu konferencji. „(...) Będziemy mieli pełną ogólnopolską sieć mobilną, czyli własne usługi mobilne na terenie praktycznie całego kraju” – mówił, dodając że firma będzie posiadać „sieć dostępową znacznie szerszą, niż obecnie".

Wspomniał też o tym, że Exatel – poza swoimi 22 tysiącami kilometrów światłowodów – zyska dzięki nowemu partnerowi dużo szerszą sieć dostępową. „Będzie to dla nas niebagatelnym skokiem do przodu i wyjściem do klientów” – stwierdził Ruman. Firma będzie też w posiadaniu dziewięciu ośrodków Data Center. Chodzi tu o partnerstwo ośrodków, które posiada Exatel plus tych, które spółka zyska, dzięki nowemu partnerstwu.

Sieć dla bezpieczeństwa strategicznego

W wypowiedzi udzielonej podczas poniedziałkowego śniadania prasowego, Szymon Ruman mówił też na temat kompetencji PPDR – sieci dla celów bezpieczeństwa strategicznego. „Kolejny partner nie tylko udostępni dużą infrastrukturę na potrzeby naszej sieci mobilnej, ale również dysponuje referencjami z takich projektów, jak: projekty dla służb, łączności dla energetyki atomowej na terenie Unii Europejskiej” – mówił.

„Jak Exatel chce się podejmować czegoś, czego nie robił? Nikt w Polsce tego nie robił, ale mamy partnera, z którego kompetencji będziemy korzystali” – kontynuował.

Wypowiedź dotyczyła też kwestii związanych z bezpieczeństwem polskich przedstawicieli państwowych. „Sytuacja na granicy pokazała, że część służb działa w oparciu o prywatne telefony, a to nie jest bezpieczne rozwiązanie” – mówił Szymon Ruman, który dodał, że firma jest też dużym dostawcą satelitarnej łączności głosowej dla armii i dla VIP-ów. „Jeśli premier czy prezydent gdzieś lecą i chcą rozmawiać przez satelitarny telefon, to w samolocie są nasze karty SIM i jest to nasza łączność” – powiedział.

Czytaj też

Problemy branży telekomunikacyjnej

Podczas konferencji poruszono też wątek problemów, z którymi mierzy się obecnie branża telekomunikacyjna. Zdaniem Nikodema Bończy-Tomaszewskiego jest to dział gospodarki, który znajduje się w pewnej stagnacji. „Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że świat się cyfryzuje i cyfrowa gospodarka jest najszybciej rozwijającą się branżą w historii świata, to możemy stwierdzić, że około 2010 roku branża telekomunikacji przestała być beneficjentem tego wzrostu (jeśli porównamy ją do IT)” – mówił prezes zarządu Exatela, który dostrzegł także spowolnienie w dziale technologii.

„Paradygmaty technologii telekomunikacyjnej powstały w latach 90-tych i od tego czasu za bardzo się nie zmieniły.  Od momentu powstania smartfona w 2007 roku brakuje pomysłu na nowe usługi, które można świadczyć końcowym klientom” – kontynuował.

Według Bończy-Tomaszewskiego zagrożeniem dla tradycyjnych telekomów jest też wchodzenie dużych firm IT w świat telekomunikacji. Jego zdaniem jest to szczególnie widoczne w przypadku międzykontynentalnych światłowodów, gdzie od kilku lat potężnym graczem są firmy z Doliny Krzemowej, czyli te które wcześniej nie miały żadnych związków z telekomunikacją.

„Firmy te finansują to z zysków,  które osiągają w innych obszarach. Oznacza to, że te światłowody nie są budowane w oparciu o tradycyjne uzasadnienie biznesowe, które powstałoby dzięki spółkom telekomunikacyjnym” – mówił i dodał do tego, że jego zdaniem dojdzie do spychania firm telekomunikacyjnych do roli dostawcy najprostszych usług. „Dojdzie do przejmowania światłowodów przez Big Techy, zarówno pod wodą, jak i na lądzie” – stwierdził.

Czytaj też

Cybersuwerenność

W swojej wypowiedzi prezes Bończa-Tomaszewski dotknął też tematu misji Exatela w kontekście cybersuwerenności. „W momencie, kiedy wybudujemy własną technologie to wszelkie dyskusje na temat tego, kto jest zaufanym dostawcą, a kto nie, zostają unieważnione. Mamy rodzimego dostawcę technologii w postaci Exatela i dyskusja o zaufaniu importowanym rozwiązaniom przestaje mieć sens” – stwierdził.

Nowe rozwiązania

Na temat najnowszych rozwiązań Exatela mówił z kolei Rafał Magryś, wiceprezes Zarządu Exatel. Do grona tych rozwiązań zaliczyć można system TAMA, którego celem jest ochrona przed atakami DDoS. „Prace nad tym systemem trwały 18 miesięcy. Udało się zrezygnować z dostawców zewnętrznych, przełączając klientów zainteresowanych systemem na nasze rozwiązania” – mówił Magryś.

„Zauważaliśmy, że ataki przesuwają się z ataku wolumetrycznego do ataków aplikacyjnych. Cyberprzestępcy przestają zapychać łącza wielką ilością danych, a skupiają się na poszczególnych aplikacjach, dzięki czemu ten atak można wykonać bardziej finezyjnie i jest on trudniejszy do zmitygowania” – powiedział, zaznaczając, że już 1 czerwca dojdzie do prezentacji nowego systemu TAMA PRO 7.

Nowością, która zaprezentuje Exatel jest też zupełnie nowy porządek w sieci, który obejmuje nie tylko same urządzenia, ale też cały system tech, który umożliwi całościowe przejście na rozwiązania Exatela.

Autor. Fot. Michał Górski/CyberDefence24

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama