Reklama

Biznes i Finanse

Skarga operatora sieci Play na decyzję UODO oddalona. Chodzi o 100 tys. złotych

Jaki wyrok zapadł w tej sprawie?
Jaki wyrok zapadł w tej sprawie?
Autor. Tingey Injury Law Firm/ Unsplash/ Domena publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki P4, operatora sieci Play i właściciela UPC Polska, na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Nałożył on administracyjną karę pieniężną w wysokości 100 tys. złotych. Chodziło o niezawiadomienie organu nadzorczego w terminie 24 godzin o wykryciu naruszeń danych osobowych.

Reklama

W postępowaniu prowadzonym przed organem nadzorczym - UODO - operator sieci Play wyjaśniał, że powodem zbyt późnego zawiadomienia o naruszeniu danych osobowych, był "nieumyślny błąd pracowników kancelarii odpowiedzialnych za wysyłkę korespondencji".

Reklama

Czytaj też

Reklama

UODO: błędy pracowników nie są uzasadnieniem

Dla UODO nie jest to jednak argument. Organ stwierdził, że "błędy pracowników nie mogą uzasadniać opóźnienia zawiadomienia", a to zdanie podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zdaniem Sądu, błędy te świadczą o nieprawidłowym zorganizowaniu procesu powiadamiania organu o naruszeniu danych osobowych - czytamy w nadesłanym redakcji komunikacie.

WSA potwierdził również, że przed wydaniem decyzji "Urząd wyjaśnił wszelkie okoliczności sprawy oraz dokonał właściwej oceny zebranego materiału dowodowego". Sąd miał też uznać, że UODO właściwie ustalił wysokość kary pieniężnej, która jest adekwatna do stwierdzonego naruszenia i spełnia zamierzone funkcje: represyjną i prewencyjną.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama