Reklama

Technologie

Giganci telekomunikacji chcą, by Big Techy też płaciły za infrastrukturę sieciową. Odpowiedź jest oczywista

Autor. Jeremy Bezanger/ Unsplash/ Domena publiczna

Deutsche Telekom, Orange, Telefonica i 13 innych europejskich operatorów telekomunikacyjnych apelują do Big Techów o podział w kosztach stawiania infrastruktury sieciowej. Ich argumentem jest kryzys energetyczny i cele, jakie wyznaczyła Unia Europejska względem zmian klimatu.

Reklama

Komisja Europejska szykuje się do uzyskania informacji z rynku, przed przedstawieniem propozycji legislacyjnej, która zmusiłaby firmy technologiczne do wsparcia w ponoszeniu kosztów wprowadzenia 5G i kabli światłowodowych w krajach Unii Europejskiej – podaje Reuters.

Reklama

Szefowie firm telekomunikacyjnych apelują natomiast o podział kosztów stawiania infrastruktury , podając argument, że środki na planowanie i prace budowlane stale rosną. Jako przykład podają wycenę kabli światłowodowych, która tylko w pierwszym półroczu 2022 roku urosła dwukrotnie.

Ich zdaniem sprawiedliwym rozwiązaniem będzie, jeśli Big Techy także będą ponosiły koszty stawiania infrastruktury sieciowej.

Reklama

„Uważamy, że najwięksi twórcy ruchu powinni wnosić sprawiedliwy wkład w znaczne koszty, jakie obecnie nakładają na sieci europejskie” – cytuje Reuters prezesów telekomów.

Oświadczenie mieli podpisać także m.in. firma Vodafone, Bouygues Telecom, KPN, BT Group, TIM Group, Telia Company, Fastweb i Altice Portugalia.

Czytaj też

Co na to Big Techy?

Duże firmy technologiczne – jak można się było tego spodziewać - nie podeszły do tego apelu entuzjastycznie. Odrzuciły argumenty, przedstawiając własne: że inwestują już w sprzęt i technologie, by oferowane przez nich treści była prezentowane jak najkorzystniej dla użytkowników.

Na nic więc twierdzenia, że tacy giganci jak np. Netflix, Meta czy Google (Alphabet) odpowiadają za połowę ruchu internetowego, więc – przynajmniej w teorii – powinni odpowiadać za część kosztów modernizacji infrastruktury.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze