Technologie

Giganci telekomunikacji chcą, by Big Techy też płaciły za infrastrukturę sieciową. Odpowiedź jest oczywista

Fot. Jeremy Bezanger/ Unsplash/ Domena publiczna

Deutsche Telekom, Orange, Telefonica i 13 innych europejskich operatorów telekomunikacyjnych apelują do Big Techów o podział w kosztach stawiania infrastruktury sieciowej. Ich argumentem jest kryzys energetyczny i cele, jakie wyznaczyła Unia Europejska względem zmian klimatu.

Komisja Europejska szykuje się do uzyskania informacji z rynku, przed przedstawieniem propozycji legislacyjnej, która zmusiłaby firmy technologiczne do wsparcia w ponoszeniu kosztów wprowadzenia 5G i kabli światłowodowych w krajach Unii Europejskiej – podaje Reuters.

Szefowie firm telekomunikacyjnych apelują natomiast o podział kosztów stawiania infrastruktury , podając argument, że środki na planowanie i prace budowlane stale rosną. Jako przykład podają wycenę kabli światłowodowych, która tylko w pierwszym półroczu 2022 roku urosła dwukrotnie.

Ich zdaniem sprawiedliwym rozwiązaniem będzie, jeśli Big Techy także będą ponosiły koszty stawiania infrastruktury sieciowej.

„Uważamy, że najwięksi twórcy ruchu powinni wnosić sprawiedliwy wkład w znaczne koszty, jakie obecnie nakładają na sieci europejskie” – cytuje Reuters prezesów telekomów.

Oświadczenie mieli podpisać także m.in. firma Vodafone, Bouygues Telecom, KPN, BT Group, TIM Group, Telia Company, Fastweb i Altice Portugalia.

Czytaj też

Co na to Big Techy?

Duże firmy technologiczne – jak można się było tego spodziewać - nie podeszły do tego apelu entuzjastycznie. Odrzuciły argumenty, przedstawiając własne: że inwestują już w sprzęt i technologie, by oferowane przez nich treści była prezentowane jak najkorzystniej dla użytkowników.

Na nic więc twierdzenia, że tacy giganci jak np. Netflix, Meta czy Google (Alphabet) odpowiadają za połowę ruchu internetowego, więc – przynajmniej w teorii – powinni odpowiadać za część kosztów modernizacji infrastruktury.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze