Reklama

Technologie

Europejski superkomputer trafi do krakowskiego AGH

Autor. Maciej Talar / KSAF AGH / Wikimedia Commons / CC 4.0

Do Krakowa trafi jeden z europejskich superkomputerów. Za jego obsługę odpowiedzialne będzie centrum działające przy krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. To wyróżnienie dla naszego kraju.

Reklama

Z całej UE wybrano pięć lokalizacji dla wysokowydajnych centrów obliczeniowych, przeznaczonych do umiejscowienia i obsługi nowej generacji europejskich superkomputerów.

Reklama

Jak podaje „The European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU), Niemcy (centrum superkomputerów w Jülich) będą krajem, w który jako pierwszy „ugości” tego typu nowoczesne urządzenie z możliwościami eksaskalowymi, należące do EuroHPC. Mowa o „Jupiterze”, który jest pierwszym tego rodzaju komputerem w UE i ma być jednym z trzech najlepszych superkomputerów na świecie.

Cztery inne urządzenia średniej klasy (petaskalowe i przedeksaskalowe) zostaną ulokowane w Grecji, Irlandii, Polsce i na Węgrzech. W naszym kraju ich obsługą zajmie się Akademickie Centrum Komputerowe „CYFRONET” przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Reklama

„Urządzenia te będą dostępne dla szerokiego grona europejskich użytkowników w sektorze naukowo-badawczym, przemyśle i w publicznym” – czytamy w komunikacie EuroHPC JU. Z superkomputerów mają już korzystać w 2023 r.

Z kolei w poniedziałek uruchomiono w Finlandii (Kajaani) najszybszy i najbardziej energooszczędny supercomputer w Europie i trzeci najszybszy w skali świata. Nosi nazwę „LUMI”.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że EuroHPC JU to wspólny, europejski system superkomputerów klasy eksaskalowej, zbudowanych w oparciu o technologie rozwijane na Starym Kontynencie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama