Technologie
Czym jest świadomość? Twórcy sztucznej inteligencji powinni to wiedzieć
Twórcy sztucznej inteligencji powinni zgłębiać zagadnienie ludzkiej świadomości, bo kwestia tego, że zyskają ją algorytmy nie należy już do domeny science fiction - uważają badacze akademiccy z całego świata, którzy napisali w tej sprawie list otwarty.
Chociaż sztuczna inteligencja daleka jest od spełniania warunków, które mogłyby ją klasyfikować jako byt posiadający choćby zręby własnej świadomości, coraz większa liczba specjalistów zgadza się z przekonaniem, że inteligentne algorytmy to już nie jest domena fantastyki naukowej. Wprost przeciwnie - to kwestia ewolucji i rozwoju nowej technologii, które - zdaniem niektórych - powinny zostać w pewnym momencie świadomie zatrzymane przez człowieka, zanim będzie za późno.
Kwestia świadomości, kwestia wiedzy
Serwis BBC przytacza opinię byłej żony Elona Muska, który jest jednym z sygnatariuszy listu otwartego wzywającego do zatrzymania na pół roku eksperymentów z zaawansowaną sztuczną inteligencją. Pisaliśmy o tej sprawie na łamach naszego serwisu w tym tekście .
Tallulah Riley stwierdziła, że silna sztuczna inteligencja (artificial general intelligence, AGI), która będzie zdolna do wykonywania tych samych zadań, co umysł człowieka, potrzebuje zwiększania publicznej świadomości konsekwencji jej rozwoju, najlepiej przez rozpoznawalną postać aktywisty lub aktywistki w rodzaju Grety Thunberg, która działa w branży klimatycznej.
Oprócz byłej żony Muska, opinię tę podziela Stowarzyszenie na Rzecz Nauki o Matematycznej Świadomości (AMCS), organizacja, która stoi za wspomnianym przez nas listem otwartym.
Badacze z całego świata podkreślają, że odpowiedzialny rozwój sztucznej inteligencji wymaga debaty i badań w dziedzinie tego, czym jest ludzka świadomość.
My, w CyberDefence24.pl zajęliśmy się tym tematem na łamach naszego #CyberMagazynu tutaj .
Podejście naukowe
Zdaniem matematyków, kwestia świadomości w sztucznej inteligencji wymaga podejścia naukowego, które zbada, w jaki sposób świadomość może być implementowana do algorytmów i jakie to będzie miało skutki dla społeczeństwa. Wśród sygnatariuszy listu znalazła się m.in. była szefowa agencji NASA Dr Susan Schneider, a także naukowcy z uniwersytetów w USA, Europie i Wielkiej Brytanii.
Badania nad sztuczną inteligencją w kontekście ludzkiej świadomości wydają się tym bardziej istotne, że serwis BBC podaje, iż zdaniem banku Goldman Sachs, sztuczna inteligencja może zastąpić nawet 300 mln etatów w różnych branżach.
O tym, jak rozwój AI może wpłynąć na rynek pracy, można poczytać na naszych łamach tutaj .
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].