Technologie
Czy technologie zatrzymają globalne ocieplenie?
Czy technologie przyczyniają się do powstrzymania antropogenicznych zmian klimatycznych? Jak przy ich wykorzystaniu kształtować pozytywne nawyki konsumenckie, które przyczynią się od ochrony środowiska? Gdzie w pościgu za rozwojem technologicznym i hasłami cyfrowej transformacji jest troska o klimat?
Na tegorocznej konferencji Cyber24 Day w trakcie panelu „Jak technologie mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu?” eksperci próbowali rozstrzygnąć, w jaki sposób rozwój technologiczny mógłby przyczynić się do zatrzymania procesu globalnego ocieplenia.
O tym, z czego wynikają opory związane z technologią pozwalającą zmniejszać ślad węglowy, powiedziała Magdalena Olborska, CSR Manager w Samsung Electronic. „Wynikają one przede wszystkim ze zmiany trybu pracy, podczas której obserwujemy zjawisko zrównoważonego śladu cyfrowego, czyli wszelkich negatywnych zjawisk związanych z izolacją oraz ciągłym pozostawaniem w sieci, zarówno podczas pracy, jak i nauki zdalnej” – powiedziała Olborska.
Czytaj też
Problem elektrośmieci
Podczas rozmowy poruszyła także istotny problem powstających elektrośmieci. „Wraz z przejściem na tryb zdalny okazało się, że liczba komputerów jest niewystarczająca dla wszystkich mieszkańców gospodarstwa domowego. Sytuacja z jednej strony napędziła podaż we wszystkich firmach elektronicznych, niemniej spowodowała także, że pula elektrośmieci, często nazywana >>plastikiem XXI wieku<<, zaczęła sukcesywnie rosnąć (…). Prognozy przewidują, że liczba elektrośmieci na świecie do 2050 roku wzrośnie dwukrotnie, do 120 milionów ton rocznie” – powiedziała.
Jak dodała, Samsung w swojej strategii środowiskowej podjął się zbiórki elektrośmieci na całym świecie, także w państwach, w których nie ma regulacji dotyczącej organizacji podmiotów wspierających elektrozbiórkę.
Czytaj też
Wyzwanie walki z fake newsami
Ekspert NASK Bartłomiej Orzeł poruszył kwestię edukacji na temat klimatu i dementowania fake newsów. „Mowa tu o wychwytywaniu kwestii związanych z green washingiem oraz fact checkingiem i weryfikacja kłamstw często pojawiającymi się w debacie publicznej. Jesteśmy w momencie wojny, także na polu dezinformacyjnym i w tym wypadku technologie również mogą być przydatne. Nie bez powodu NASK zajmuje się tym, aby wychwytywać fake newsy, nierzadko przy pomocy globalnych gigantów technologicznych” – powiedział Orzeł.
Joanna Molik, doradca strategiczny w globalnym zespole Financial Services Microsoft stwierdziła, że aby kształtować pozytywne nawyki konsumenckie, należałoby zmienić nawyki korporacyjne i idące z nimi modele pracy, które przekładają się w dużej mierze na emisję dwutlenku węgla, a w dłuższej perspektywie - na zmianę codziennych nawyków.
„Sami korzystamy z platformy MicroChallange, na której nie tylko uczymy naszych pracowników, ale także mierzymy ich działania, powodując zmniejszenie produkcji odpadów. Te same działania podejmujemy dobrowolnie także w naszych gospodarstwach domowych” – powiedziała Molik dodając, że warto zmienić także nawyki żywieniowe, ponieważ w praktyce mało osób zdaje sobie sprawę, że one również mają wpływ na klimat.
Czytaj też
Podnoszenie świadomości
Nowe technologie są niezbędne w procesie transformacji klimatycznej. O niebezpieczeństwach w ich implementacji powiedział pułkownik Łukasz Wojewoda, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM.
„Zawsze zjadą się osoby, które będą zaprzeczać faktom, dlatego naszym priorytetem powinno być trafianie do świadomości tych odbiorców (…) Zdajemy sobie sprawę, ze obecnie przestrzeń cyfrowa służy również do manipulacji społeczeństwem i wielokrotnie mieliśmy już tego przykłady, chociażby podczas wprowadzania technologii 5G. Odpowiedni sposób przedstawienia informacji może spowodować, że będzie ona odebrana pozytywnie lub negatywnie, dlatego odpowiedzialnie dementujemy nieprawdziwe informacje i troszczymy się o to, by było ich jak najmniej” – tłumaczył Wojewoda.
Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji tłumaczył, że wejście sieci 5G do przemysłu ulepszy komunikację między podmiotami.
„Wprowadzenie najnowszych technologii sprawi, że właśnie w tym sektorze zmniejszy się zużycie energii, co w efekcie zmniejszy ślad węglowy (…) Rozwój instalacji prosumenckich i produkcji energii elektrycznej w gospodarstwach domowych również nie będzie możliwy bez teleinformatyki i najnowszych rozwiązań w tym zakresie” – stwierdził.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany