Reklama

Technologie

ChatGPT zyska kolejnego konkurenta. Elon Musk wraca do gry?

Fot. Steve Jurvetson/Flickr/CC BY 2.0

Właściciel Twittera zapowiedział uruchomienie nowej platformy sztucznej inteligencji. Czy TruthGPT stanie się realnym zagrożeniem dla ChatuGPT czy Google'owskiego Barda?

Podczas poniedziałkowego wywiadu udzielonego red. Tuckerowi Carlsonowi w Fox News, Elon Musk krytycznie odniósł się do istniejących generatorów sztucznej inteligencji. Jego zdaniem działania OpenAI w kontekście ChatuGPT pokazują, że firma - której współtwórcą jest Musk – stała się nastawioną na zysk „organizacją zamkniętego źródła".

Podczas wywiadu właściciel Twittera skrytykował nie tylko Microsoft, ale także działania Google'a. Larry'emu Page'owi – współzałożycielowi tej firmy – zarzucił niewystarczającą dbałość o bezpieczeństwo, w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji.  

Czytaj też

Czym wyróżni się TruthGPT?

Jak powiedział Musk, TruthGPT ma być: „sztuczną inteligencją, która skupia się na rozumieniu wszechświata, a nie na niszczeniu ludzkości (...)".  Dodał do tego, że ma być ona platformą „maksymalnie poszukującą prawdy" oraz „najlepszą drogą do bezpieczeństwa".

Czytaj też

Zmienna narracja

Działania Elona Muska w kontekście sztucznej inteligencji można uznać za bardzo zmienne. Nie tak dawno w jednym z wywiadów ostrzegał ) przed sztuczną inteligencją mówiąc, że „AI jest bardziej niebezpieczna, niż (...) źle zarządzany projekt samolotu lub zła produkcja samochodów".

W marcu tego roku był jednym z sygnatariuszy głośnego listu), w którym wezwano do półrocznego zatrzymania wielkich eksperymentów z wykorzystaniem AI.

Podpisanie się pod tym apelem nie przeszkodziło Muskowi w tym, aby w tym samym miesiącu zarejestrować firmę o nazwie... X.AI Corp, a także rozpocząć prace nad wdrożeniem AI w mechanizmach Twittera ). Teraz do tej niespójnej narracji szefa Tesli doszła informacja o tworzeniu TruthGPT.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze