Reklama

Technologie

ChatGPT zakazany w szkołach w Nowym Jorku

Fot. Pixabay

Nowojorskie szkoły publiczne zabronią uczniom korzystania z ChatGPT. Wszystko z obawy o negatywny wpływ narzędzia AI na edukację najmłodszych.

Reklama

Na temat nadchodzącej rewolucji w edukacji pisaliśmy w grudniu 2022 roku. Już wtedy sygnalizowaliśmy potencjalne kłopoty wynikające z wykorzystywania sztucznej inteligencji, jako pomocy naukowej. Okazuje się, że opisywany problem został też dostrzeżony przez Wydział Edukacji Nowego Jorku.

Reklama

Decyzja miejskiego wydziału edukacji ma na celu „zapobieganie oszukiwania przez uczniów". Zdaniem nowojorskich decydentów narzędzie stworzone przez OpenAI zachęciłoby ich bowiem do większego plagiatowania prac.

Według nich jest jeszcze jeden - być może najważniejszy - powód, dla którego decydują się na taki zakaz. Chodzi o negatywny wpływ narzędzia AI na kreatywne myślenie uczniów.

Reklama

Czytaj też

„Chociaż narzędzie może być w stanie zapewnić szybkie i łatwe odpowiedzi na pytania, nie buduje umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w nauce i w całym życiu" – powiedziała Jenna Lyne, rzeczniczka nowojorskiego wydziału.

Czy bezprecedensowa decyzja z Nowego Jorku rozpocznie wielką debatę na temat roli sztucznej inteligencji w edukacji?

Niewątpliwie narzędzia AI będą zdobywać coraz większą popularność, a ich funkcje będą stopniowo rozwijane, dlatego też taka debata – nie tylko w kontekście edukacji – powinna być czymś naturalnym i społecznie pożądanym.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama