ChatGPT otwiera kolejną, dotychczas zamkniętą furtkę. Tym razem chodzi o umożliwienie przez niego „rozmów” ze zmarłymi. Rozwój sztucznej inteligencji nabiera tempa, a to coraz mocniej stawia pytania o granice postępu i kwestie etyki.
Rewolucja, którą przyniosło pojawienie się ChatGPT polega m.in. na tym, że jedno narzędzie otworzyło wiele, bardzo różnych przestrzeni, których uruchomienie - jeszcze do niedawna - wydawało się być czystym science-fiction. Prawdopodobnie doprowadziło także do tego, że realizacja niektórych projektów bardzo przyspieszy.
Czytaj też
Integracja Somnium Space i ChatGPT
Jednym z przykładów takiego stanu rzeczy jest wynalazek Artura Sychova, dyrektora generalnego Somnium Space. Integracja chatbota OpenAI z metawersum stworzonym przez niego doprowadziło do powstania wirtualnego asystenta, który przyczyni się z kolei do rozwoju trybu „Live Forever".
Tryb „Live Forever" ma umożliwić „rozmowę" z innymi osobami, nawet po ich śmierci. Ogromne ilości danych osobowych zawierające informacje o naszych ruchach, sposobach mówienia, itd. mają być powielone jako awatary, które pozostaną dostępne nawet po naszej śmierci. W ten sposób powstanie nasze „nieśmiertelne lustrzane odbicie", z którym osoby korzystające z „Live Forever" będą mogły „rozmawiać".
Czytaj też
Przyszłość jest bliżej, niż myślisz
Według zapowiedzi Somnium Space, wykorzystanie chatbota ChatGPT, może doprowadzić do tego, że plan ten zostanie wdrożony szybciej, niż pierwotnie zakładano. Okazuje się, że nawet w przyszłym roku firma będzie w stanie wprowadzić pierwszy zestaw wersji AI ze wspomnianymi powyżej możliwościami.
Co ciekawe, opisywany projekt nie jest czymś zupełnie nowym. Portal vice.com ) pisał o „Live Forever" i pomyśle forsowanym przez Sychova już w kwietniu 2022 roku. Wtedy też właściciel Somnium Space zakładał, że potrzeba co najmniej pięciu lat, aby projekt mógł wejść w życie. Wiadomo już, że rozwój AI i powstanie narzędzia należącego do OpenAI z pewnością skróci ten okres - i to w znaczący sposób.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].