Reklama

Technologie

Ban na czcionki z powodu wojny? Times New Roman i Arial zablokowane w Rosji

Fot. Markus Spiske/ Unsplash/ Domena publiczna

Amerykański właściciel praw do czcionek m.in. Times New Roman i Arial zablokował dostęp rosyjskim użytkownikom do korzystania z nich. Ma to związek z inwazją Rosji na Ukrainę.

Firma Monotype Imaging Inc., która jest właścicielem najpopularniejszych czcionek, takich jak np. Times New Roman i Arial, poinformowała w tym tygodniu użytkowników z Rosji, że ich „właściciel mógł ustawić ograniczenia, które uniemożliwiają dostęp” - podał anglojęzyczny dziennik The Moscow Times.

Potrzebny VPN

Użytkownicy mają nadal dostęp do takich krojów pisma jak Verdana, Tahoma czy Helvetica, ale w tym celu muszą korzystać z VPN (ang. virtual private network – wirtualnej sieci prywatnej), co pozwala im omijać blokady. Jeśli odwiedzają stronę Monotype z rosyjskim IP, wyświetla im się komunikat o odmowie dostępu do katalogu czcionek.

Czytaj też

Firma miała odmówić komentarza w tej sprawie, ale zdaniem cytowanych przez dziennikarzy ekspertów, rosyjscy użytkownicy mogą nadal korzystać z czcionek, jeśli wcześniej (przed wybuchem wojny) zakupili oprogramowanie Microsoft lub Apple.

Przypomnijmy, że obaj giganci podjęli decyzję o wstrzymaniu sprzedaży swoich produktów i usług na terenie Rosji.

Czytaj też

Z odpowiednich krojów pisma korzystają wydawcy, agencje reklamowe czy marketingowe, korporacje, twórcy stron internetowych. Jednak zdaniem cytowanych przez dziennik ekspertów „świat nie kręci się wokół Monotype” i „jest wiele innych platform, oferujących podobne czcionki”.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze