Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Microsoft zawiesza sprzedaż w Rosji w związku z atakiem na Ukrainę

Autor. Matthew Manuel/ Unsplash/ Domena publiczna

Gigant technologiczny Microsoft zawiesza sprzedaż nowych produktów i usług firmy w Rosji. Usunięto także aplikacje informacyjne propagandowego medium RT ze sklepu Windows na całym świecie. „Naszym najistotniejszym obszarem pracy jest ochrona cyberbezpieczeństwa Ukrainy” – deklaruje spółka.

Reklama

W oficjalnym oświadczeniu firmy Microsoft czytamy, że firma – podobnie jak reszta świata - jest „przerażona, rozgniewana i zasmucona obrazami i wiadomościami pochodzącymi z wojny na Ukrainie i potępia tę nieuzasadnioną, niesprowokowaną i bezprawną inwazję Rosji”.

Reklama

Jednocześnie Microsoft przekazał, że zawiesza sprzedaż nowych produktów i usług firmy Microsoft w Rosji. „Ponadto ściśle współpracujemy z rządami Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii oraz zatrzymujemy naszą działalność w Rosji, zgodnie z rządowymi decyzjami w sprawie sankcji. Wierzymy, że najskuteczniej pomagamy Ukrainie, kiedy podejmujemy konkretne kroki, w nawiązaniu do decyzji podejmowanych przez rządy i zrealizujemy dodatkowe kroki w miarę rozwoju tej sytuacji” – zadeklarowano.

Czytaj też

Specjaliści dodali, że najistotniejszym obszarem ich pracy jest teraz ochrona cyberbezpieczeństwa Ukrainy. „Nadal aktywnie pracujemy, aby pomóc urzędnikom ds. cyberbezpieczeństwa w Ukrainie w obronie przed rosyjskimi atakami, w tym ostatnio - przed cyberatakiem na jednego z głównych ukraińskich nadawców” - stwierdzono.

Reklama

Microsoft podkreśla, że od wybuchu inwazji na Ukrainę, działa przeciwko destrukcyjnej agresji Rosji wobec ponad 20 ukraińskich organizacji rządowych, informatycznych i finansowych. „Działaliśmy również przeciwko cyberatakom, wymierzonym w kilka witryn cywilnych. Publicznie wyraziliśmy nasze obawy, że te ataki na ludność cywilną naruszają Konwencję Genewską” - wskazuje.

Firma ma współpracować m.n. z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK) i wieloma agencjami ONZ, aby pomóc uchodźcom, zapewniając wsparcie technologiczne i finansowe kluczowym organizacjom pozarządowym.

Usunięto propagandowe aplikacje

Redakcja CyberDefence24.pl dotarła także do informacji rozesłanej do wszystkich pracowników Microsoft przez prezesa Brada Smitha. Poza przekazanymi wyżej informacjami, pracujących w spółce poinformowano, że usunięto również aplikacje informacyjne RT ze sklepu Windowsa na całym świecie i zmieniono platformę startową Microsoft (w tym MSN.com) tak, aby nie wyświetlała ona żadnych treści propagandowych, takich jak RT czy Sputnik.

Jak informowaliśmy w tym tygodniu, rosyjskie media propagandowe Sputnik i RT (dawniej Russia Today) zostały oficjalnie zablokowane w Unii Europejskiej. Za wdrożenie sankcji odpowiedzialni są krajowi regulatorzy w państwach członkowskich.

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze