Technologie
10 lat na rynku mobilnym. Jak zmienił się świat ze smartfonem w dłoni?
Jak zmieniał się rynek mobilny na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat? W ciągu dekady odsetek osób posiadających smartfony wzrósł z 5,4 proc. do 76 proc. To jednak nie koniec znaczących zmian, jakie towarzyszyły nam w życiu z telefonem w dłoni.
Ostatnia dekada dla świata nowych technologii była pełna przemian: począwszy od rozmiaru telefonów, z których korzystaliśmy do obecnych modeli, a skończywszy na szybkości internetu mobilnego czy aplikacjach, jakich używamy każdego dnia.
Czytaj też
Telefony stacjonarne a smartfony
Z danych udostępnionych przez Kantar Public na potrzeby raportu Digital Care Group można wysnuć wniosek, że 10 lat temu z tradycyjnych komórek z klawiaturą korzystało 82,6 proc. Polaków, a dziś to 17,3 proc. osób. Obecnie 76,8 proc. osób posiada smartfony, a jedynie 5,4 proc. tradycyjne telefony.
Polscy użytkownicy masowo rezygnują też z telefonów stacjonarnych - jeszcze w 2012 roku używano ich w 32,1 proc. gospodarstw domowych, a w 2022 roku - jedynie 4,3 proc.
Komputery stacjonarne odchodzą do lamusa
Coraz mniejszą popularnością cieszą się również komputery stacjonarne, które są wypierane przez smartfony, ale i komputery przenośne.
W 2012 roku komputer stacjonarny miało w domu niemal 1/3 osób (dokładnie 31,6 proc. osób), a dziś to jedynie 4,7 proc. Natomiast komputer przenośny jak np. laptop lub tablet dziesięć lat temu miało 20 proc., a dziś to 42 proc.
Jednak łączny odsetek osób posiadających w domu komputer stacjonarny, laptop, czy tablet spadł w ciągu ostatnich 10 lat z 51,6 proc. do 46,7 proc. i jest to jednoznacznie łączone ze wzrostem zainteresowania smartfonami, które stanowią dla użytkowników „mały komputer" w dłoni.
Internet na co dzień
Korzystanie z internetu to dziś codzienność dla większości Polaków. W tym zakresie także doszło do dużych zmian: dekadę temu 40,9 proc. rodaków nie używało internetu, a dziś taką odpowiedź wskazało ponad 17 proc.
Każdego dnia robi to niemal 70 proc. badanych, a dla porównania - w 2012 roku - nieco ponad 1/3.
Jaka nas czeka przyszłość branży mobile?
Według futurolożki, prof. Aleksandry Przegalińskiej scenariusz, który czeka branżę mobile to m.in. „żywe" smartfony oraz zastępujące je hologramy. Jako kluczowe trendy wskazała także na przykład sieć 5G i 6G; rozwój sztucznej inteligencji; biometrię; wirtualnych asystentów; elektronicznych tatuaży; elastycznych ekranów czy "tylko ekranów".
Jej zdaniem wszechobecność smartfonów w naszym życiu jest faktem, a proces ten będzie się tylko pogłębiał.
„Niezależnie od tego, jak oceniamy proces, który nastąpił w branży mobile podczas ostatniej dekady, faktem jest, że to właśnie telefony komórkowe stały się ekstensją nas samych i na zawsze zmieniły nasze życie. Smartfony już teraz są zintegrowane z nami, a w przyszłości, dzięki kolejnym funkcjom, nad którymi prace już trwają, będziemy mogli wejść na kolejny poziom. Analizując to, co wydarzyło się w minionym 10-leciu, wiemy już, że wydarzyć się może naprawdę wszystko" – oceniła.
Digital Care to największy na polskim rynku dostawca usług dla urządzeń mobilnych, działający od 2012 roku. Z okazji 10-lecia firmy wydano raport „10 lat mobilnej rewolucji”. Przedstawiono w nim m.in. scenariusze przyszłości oraz dane dotyczące rynku mobilnego w Polsce. Wśród nadchodzących trendów wskazano m.in. na płatności mobilne, cyberbezpieczeństwo, ale też zrównoważony rozwój i ekonomię subskrypcji.
Czytaj też
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany