Tajemnice amerykańskiego przemysłu w sieci? Gigant zhakowany

3 marca 2020, 12:22
SPACEX1
Fot. Joel Kowsky/NASA

Hakerzy uderzyli w amerykański koncern Visser Precision LLC, który prowadzi działalność w branży przemysłowej na skalę światową.  Cyberprzestępcy podczas kampanii wykorzystali złośliwe oprogramowanie do kradzieży danych, a następnie zażądali okupu. Publikując mniej istotne informacje chcą skłonić władze giganta do realizacji stawianych postulatów. Na skutek działania hakerów ucierpieli również partnerzy Visser Precision LLC.

Jak informuje serwis The Fifth Domain, Lockheed Martin, General Dynamics, Boeing i SpaceX to jedynie przykłady firm, będących ofiarą złośliwej operacji hakerskiej, której głównym celem był Visser Precision LLC – koncern branży lotniczej, motoryzacyjnej i przemysłowej z siedzibą w Kolorado. Według Bretta Callowa, analityka Emsisoft, za cyberatak odpowiada doppelPaymer, grupa specjalizująca się w atakach z wykorzystaniem oprogramowania ransomware.

„Visser Precision był ostatnim celem kampanii hakerskiej, której podstawą była kradzież danych. Firma prowadzi kompleksowe dochodzenie w sprawie cyberataku, równocześnie kontynuując swoją działalność” – podkreśliły władze koncernu w e-mailu do The Fifth Domain. – „Visser Precision będzie nadal utrzymywać pełną współpracę ze swoimi firmami partnerskimi”.

Brett Callow wskazuje, że grupa doppelPaymer jest aktywna od ponad roku, lecz dopiero niedawno zaczęła ujawniać wykradzione informacje, w tym dane personalne oraz projekty innowacyjnych urządzeń.

Władze Visser Precision zadeklarowały, że nieustannie dokonują znacznych inwestycji w cyberbezpieczeństwo i stosują w firmie najlepsze praktyki bezpieczeństwa informacji w celu ochrony wrażliwych danych. „Obejmuje to między innymi, w stosownych przypadkach, udzielanie wskazówek naszym dostawcom, aby pomóc im w poprawie ich cyberbezpieczeństwa” – tłumaczy koncern w wiadomości dla The Fifth Domain.

Specjaliści badający sprawę wskazują, że hakerzy rozpoczęli publikować starsze i mniej istotne dane. Z czasem jednak istnieje poważne ryzyko, iż cyberprzestępcy udostępnią wrażliwe informacje, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie firmy. Hakerzy, żądając okupu, stawiają koncern w trudnej sytuacji.

„Ten cyberatak jest szczególnie niepokojący ze względu na charakter informacji, które mogły wpaść w ręce cyberprzestępców” – tłumaczy Brett Callow na łamach The Fifth Domain. – „Może to zagrozić własności intelektualnej wielu firm, a nawet bezpieczeństwu narodowemu USA”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
DOŚĆ
wtorek, 3 marca 2020, 20:23

Kiedy wreszcie ktoś dobierze się do tych metod popełniania przestępstw? Jeżeli takie ataki byłyby zagrożone bardzo surowymi karami/sankcjami, wieloletnie więzienia, a nawet dożywotka, oraz olbrzymie kary finansowe, to jest nadzieja na poprawę sytuacji. Bez tego, mamy technologiczne, cyfrowe średniowiecze z bandami grasującymi po lasach i napadającymi na karawany. O co tu kaman? Dlaczego tak się certolą z tymi gangami?

środa, 4 marca 2020, 08:49

USA za takie ataki możesz długo nie wyjść z więzienia.

Antex
środa, 4 marca 2020, 01:47

Takie ataki przeprowadza się z dużej odległości, spoza terenu USA, a z amerykańskich kar można się śmiać ...popijając szampana w Moskwie lub Pekinie.

Cyberiada
wtorek, 3 marca 2020, 19:18

Jakyo kto? Dawni pracownicy co ich wyrzucono w ramach outsourcingu uslug dla hinduskow ,z Bombaju

orel
wtorek, 3 marca 2020, 15:31

Czyli można już załorzyć że Chińczycy (nawet jeśli nie oni stali za atakiem) dostali już odpowiedni plik .zip

Tweets CyberDefence24