Reklama

Social media

Praca hybrydowa pomaga firmom zatrzymywać i pozyskiwać pracowników

Fot. Free-Photos/Pixabay/Domena publiczna
Fot. Free-Photos/Pixabay/Domena publiczna

Według najnowszych danych 64 proc. pracowników przyznaje, że możliwość pracy zdalnej ma bezpośredni wpływ na to, czy zostaną w danej organizacji. Postęp cyfryzacji sprawił, że firmom łatwiej pozyskiwać talenty?

Ostatnie 18 miesięcy trwania pandemii pokazały, że możliwość pracy zdalnej, która do niedawna jeszcze wydawała się czymś odległym, teraz stała się faktem. 

Taki rozwój sytuacji postawił przed pracodawcami nowe wyzwania, ponieważ musieli zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy zdalnej, od czego zależało ich zdrowie i bezpieczeństwo.

Oczekiwania pracowników

Według najnowszego raportu Hybrid Work Index (HWI) opracowanego przez przedsiębiorstwo informatyczne Cisco, pracownicy funkcjonujący w sposób hybrydowy w pracy oczekują teraz dostępności, elastyczności i bezpieczeństwa. Rodzi to wyzwanie dla firm, które „mierzą się z koniecznością zaspokojenia potrzeb technologicznych w obliczu oczekiwań wobec elastycznego i integrującego wszystkich środowiska pracy”.

Wielu pracowników upodobało sobie możliwość pracy hybrydowej z uwagi na to, że część czasu mogą spędzać w biurze, a część w domu lub w podróży, co jest niezwykle atrakcyjną możliwością. 

Zmiany w kulturze pracy

Dodatkowym wyzwaniem dla firm stały się zmiany w polityce i kulturze pracy, a także dostosowanie działalności w taki sposób, aby zapewnić równość pracownikom zdalnym i stacjonarnym.

Jesteśmy w momencie, który może przedefiniować to, jak wygląda praca. Pracownicy na całym świecie chcą takiego miejsca pracy, które pozwoli jak najlepiej wykorzystać ich potencjał, a naszym obowiązkiem jako liderów biznesu jest nauczenie się, jak efektywnie ich w tym wspierać, niezależnie od tego, gdzie i w jakim modelu pracują” - mówi Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco.

Mimo, że model hybrydowy jest powszechnie pożądany przez pracowników, co potwierdziło 64 proc. ankietowanych, mówiąc, że ma on wpływ na to, czy zostaną w firmie, to jednak organizacje mogą nie do końca doceniać potencjał pracy hybrydowej. 53 proc. badanych twierdzi, że nie będą mieli możliwości wyboru miejsca, z którego chcą pracować.

Możliwości pracy zdalnej

Dodatkową zaletą pracy zdalnej dla pracowników jest elastyczność, zdrowie i dobrostan. To kwestie, które nie podlegają negocjacjom w czasach pracy hybrydowej. 

Cenna jest również możliwość uczestniczenia w spotkaniach z dowolnego miejsca. Według danych, w 98 proc. spotkań co najmniej jedna osoba bierze udział zdalnie. W takiej sytuacji uczestnicy łączący się za pomocą komunikatorów nie mogą czuć się pokrzywdzeni, co rodzi dodatkowe wyzwania dla firm.

82 proc. ankietowanych uważa, że łączność internetowa jest kluczowa dla powrotu do normalności po pandemii COVID-19 oraz zapewnienia równego dostępu do pracy, edukacji i służby zdrowia”. 

Warto zauważyć, że dzięki postępowi technologicznemu firmy mają możliwość zatrudniania pracowników z każdego zakątka świata, byle tylko dana osoba posiadała dostęp do internetu, który umożliwi jej komfortową pracę. Tym samym zwiększa się rynek pracy dla osób jej poszukujących.

Okazuje się również, że o ponad 200 proc. wzrosło wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji w rozwiązaniach komunikacyjnych. Funkcje, takie jak automatyczne tłumaczenie i transkrypcja, rozpoznawanie gestów, redukcja szumów, sprawiają, że pracownikom o wiele łatwiej zaangażować się w rozmowę. 

Wiele firm proponuje coraz to nowsze rozwiązania, które usprawnią komunikację zdalną, czego przykładem jest proponowane przez Facebooka wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości.

Największym problemem pracy zdalnej pozostaje wzrost cyberzagrożeń. Hakerzy próbują uzyskać zdalny dostęp do komputerów pracowników, które są słabiej chronione w sieci domowej. Tylko we wrześniu 2021 roku odnotowano aż 100 mln ataków dziennie, do czego wykorzystano pocztę elektroniczną. 

Na podst. informacji prasowej


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama