Reklama

Social media

Narasta problem fałszywych profili. To nie tylko kłopot Twittera, ale też LinkedIN

LinkedIN to platforma społecznościowa często wykorzystywana do phishingu
LinkedIN to platforma społecznościowa często wykorzystywana do phishingu
Autor. Souvik Banerjee/ Unsplash/ Domena publiczna

W ostatnich dniach ponownie głośno jest o problemie botów na Twitterze. Jednak to nie jedyna platforma, która może mieć z tym kłopot – na LinkedIN ma pojawiać się coraz więcej fałszywych kont, podających się za rzekomych pracowników istniejących firm.

Reklama

Dyrektor generalny giełdy kryptowalut Binance uważa, że na platformie LinkedIN „tysiące osób fałszywie twierdzi, że są jego pracownikami”.

Reklama

„LinkedIn ma 7 tys. profili >>pracowników Binance<<, z których tylko 50 jest prawdziwych” – stwierdził Changpeng Zhao. Jedne wpisy zawierające fikcyjne doświadczenie mogą służyć do „ulepszenia CV” danych osób, inne do oszustw na kryptowaluty – w obu przypadkach trzeba jednak uważać.

W czerwcu br. – jak przypomina amerykański Business Insider – FBI potwierdziło, że bada oszustwa kryptowalutowe, przeprowadzane za pomocą LinkedIN.

Reklama

Operacje wpływu na LinkedIN?

Z analizy Josha Goldsteina, badacza ze Stanford opublikowanej na początku tego roku wynikało, że LinkedIN także może służyć do operacji wpływu. Zaledwie w kilka tygodni wykrył on ponad tysiąc fałszywych kont. Ich zdjęcia profilowe były generowane przez sztuczną inteligencję, miały fikcyjne informacje o zatrudnieniu i ścieżce edukacji.

„Uważamy, że ludzie stojący za tymi kontami tworzą fałszywe historie – doświadczenie zatrudnienia, uczęszczanie na studia – aby pomóc kontom wtopić się w środowisko informacyjne, a następnie sprawić, by ich wiadomości do prawdziwych użytkowników Linkedin były bardziej przekonujące” – komentował ekspert. Dodał, że problem polega prawdopodobnie nie tylko na generowaniu zdjęć profilowych przez sztuczną inteligencję , ale jest znacznie szerszy i może podważyć zaufanie do tego serwisu.

Czytaj też

W oświadczeniu przekazanym BI, rzecznik LinkedIN podkreślił, że „stara się kontrolować fałszywe profile”.

Cyberataki za pomocą LinkedIN

Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl , liczba cyberataków wykorzystujących markę tej platformy wzrasta, nawet o kilkanaście tysięcy każdego miesiąca.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze