Reklama

Social media

Kolejny atak hakerski na niemiecki urząd administracyjny

fot. Christian Wiediger/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Christian Wiediger/ Unsplash/ Domena publiczna

W niemieckim landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie po raz trzeci w ostatnim czasie doszło do ataku hakerskiego. Ofiarą hakerów padł urząd administracji wewnętrznej (LAiV) powiatu Ludwigslust-Parchim, a wcześniej – urzędy w Wismarze i Schwerinie.

Konsekwencje tego ataku będą w pełni widoczne dopiero w nadchodzących dniach – informuje w piątek portal NDR. Po wykryciu złośliwego oprogramowania w systemie LAiV, został on prewencyjnie odłączony od ogólnokrajowej sieci administracyjnej, aby zapobiec przedostaniu się do niej złośliwego oprogramowania. Nie wiadomo jeszcze, na jaki czas.

System informatyczny LAiV pełni wiele istotnych zadań. To tutaj znajdują się istotne dla lokalnych władz dane, takie jak mapy i dane geodezyjne, dane statystyczne i personalne ludności, wyniki wyborów itp. Nie wiadomo, jak długo potrwa awaria.

Przeczytaj również: Niemcy: coraz więcej urzędów i firm staje się celem ransomware  

Tymczasem lokalne władze w Wismarze i Schwerinie, dotknięte atakami hakerów w ubiegłym tygodniu, próbują ponownie uruchomić usługi dla obywateli – głównie poprzez „systemy analogowe” i pracę urzędników. Dzięki temu Schwerin może ponownie wydawać tymczasowe dowody osobiste i paszporty. Także wypłaty świadczeń społecznych są już możliwe - potwierdził burmistrz Rico Badenschier.

Władze powiatu Ludwigslust-Parchim zapowiedziały, że podstawowe zabezpieczenia i świadczenia na pewno będą wypłacane w terminie.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Źródło:PAP

Komentarze