Social media
Działania dezinformacyjne odnoszą się do pytań o wartości [WIDEO]
”Dzisiaj pytania dotyczące wojny informacyjnej, dezinformacji, odnoszą się tak naprawdę do pytań o kwestie związane z wartościami obowiązującymi w danym społeczeństwie” - zwraca uwagę dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, dyrektor Akademickiego Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa, w rozmowie z CyberDefence24.pl.
Dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, dyrektor Akademickiego Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa w rozmowie z redakcją CyberDefence24.pl mówi o wojnie informacyjnej oraz działaniach dezinformacyjnych, podejmowanych w kontekście kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią.
"Dzisiaj pytania dotyczące wojny informacyjnej, dezinformacji, odnoszą się tak naprawdę do pytań o kwestie związane z wartościami obowiązującymi w danym społeczeństwie" - ocenia.
Ostatnio informowaliśmy, że za operację informacyjną UNC1151 ma odpowiadać rząd Białorusi i według wielu dowodów również białoruskie wojsko. Zdaniem dr hab. Katarzyny Chałubińskiej-Jentkiewicz, ta sytuacja dotyka kwestii związanych z moralnością publiczną.
"Czujemy się pogubieni, nie wiemy, co jest dobre, a co złe, ponieważ dezinformacja wprowadza nas w błąd i trudno jest nam zdecydować, czy dane działanie jest dobre, czy nie" - zwraca uwagę. "Jeżeli mówimy o działaniach na Białorusi, to jest to problem szerszy. To nie tylko działanie związane z obiegiem informacji, dezinformacyjne. Mamy do czynienia w wojną przeciwko Europie. To działanie związane w większym stopniu z propagandą" - podkreśla.
Według niej, wojna informacyjna nie jest nowym zjawiskiem, to stary temat, ale przyjął zupełnie nową formułę i z tym musimy się pogodzić. "Wszystkie państwa demokratyczne mają utrudnioną sytuację z tego powodu, że - w odróżnieniu od państw niedemokratycznych - nie kontrolują mediów. Kiedy mówimy o obiegu informacji, to przede wszystkim mówimy o mediach; mediach społecznościowych" - dodaje dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz.
Zapraszamy do obejrzenia wideo.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany