Reklama

Social media

Blokada Twittera w Nigerii zniesiona. Wprowadzona ze względu na polaryzację i fake newsy

Rząd federalny Nigerii w nocy z 12 na 13 stycznia zdecydował o zniesieniu blokady Twittera nałożonej wcześniej przez ministra komunikacji i gospodarki cyfrowej ze względu na „polaryzację społeczną, fake newsy i wykorzystanie portalu do działalności przestępczej”.

Aktywności zagrażające bezpieczeństwu narodowemu miały mieć miejsce w obliczu konfliktów religijnych i plemiennych, z którymi obecnie boryka się Nigeria. Władze federalne podjęły decyzję o zablokowaniu dostępu do tego serwisu społecznościowego twierdząc, że jest to krok niezbędny, aby chronić społeczeństwo przed manipulacją, której źródłem jest Twitter.

"Nowa globalna rzeczywistość wygląda obecnie tak, że platformy cyfrowe i ich działalność wywierają olbrzymi wpływ na nasze społeczeństwo , wzajemne interakcje i wybory gospodarcze" - czytamy na stronie serwisu informacyjnego PRNigeria.com, która cytuje komunikaty nigeryjskich władz.

W tekście zwraca się także uwagę na zjawisko "weaponizacji" mediów społecznościowych, czyli możliwości ich wykorzystania jako narzędzie lub broń mogącą posłużyć np. przeciwko adwersarzom politycznym.

Rekalibracja stosunków z Twitterem

Władze kraju podkreślają, że bez właściwej równowagi w kwestii działalności platform społecznościowych, "bezpieczeństwo, prywatność, dobrostan społeczny i rozwój każdego obywatela mogą stać się stawką". Administracja zadeklarowała, że będzie dążyła do "ponownej kalibracji" relacji władz kraju z Twitterem .

Platforma, według nigeryjskiej administracji, ma spełnić nowe warunki dostosowania się do działalności w tym kraju. To kwestie związane z opodatkowaniem, zarządzaniem fake newsami i ograniczeniami treści zgodnymi z lokalnym prawem - czytamy w serwisie PRNigeria.com.

Amerykańska spółka będzie musiała również otworzyć w Nigerii swoje biuro w pierwszym kwartale tego roku i powołać specjalnego pełnomocnika do kontaktów z lokalnym rządem.

Blokada konta prezydenta powodem zawieszenia działalności Twittera?

W 2021 r. blokada Twittera w Nigerii została nałożona kilka dni po tym, jak serwis zablokował konto prezydenta Muhammadu Buhari. Władze oskarżyły wówczas portal o to, że „zagraża integralności Nigerii".

1 czerwca 2021 roku prezydent Nigerii opublikował tweet, w którym znalazły się wyrażone wprost groźby wobec Nigeryjczyków, którzy w czasie wojny domowej w latach 1967-1970 „nie zachowali się, jak trzeba". Prezydent Nigerii zaznaczył, że „reakcja na ich czyny będzie silna i udzielona w języku, który zrozumieją". To właśnie ten wpis stał się przyczyną nałożenia na jego konto blokady, a Twitter uznał, że słowa prezydenta naruszają regulamin platformy.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama