Slilpp zamknięty. Oferowano na nim nawet 80 milionów skradzionych danych

14 czerwca 2021, 08:30
keyboard_computer_data_computing_key_machine_hand_desktop-911155
fot. pxhere.com

Rynek Slilpp za pomocą którego oferowano nawet 80 milionów skradzionych danych uwierzytelniających został zamknięty. Straty wynikające z przestępczego procederu liczone są w milionach dolarów.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych informuje o podjęciu działań mających na celu zakłócenie funkcjonowania i zniszczenie infrastruktury internetowego rynku znanego jako Slilpp.

Na tym rynku od 2012 roku dochodziło do sprzedaży danych logowania, w tym nazwy użytkownika i hasła do kont bankowych, płatności online, telefonów komórkowych i innych kont internetowych. Platforma umożliwiała dokonywanie oferowanie i zakup skradzionych danych logowania, a także umożliwiała dokonywanie płatności za jej pośrednictwem. Dane te były następnie wykorzystywane do przeprowadzania nieautoryzowanych transakcji, takich jak np. przelewy bankowe.

FBI oświadczyło, że współpracując z zagranicznymi partnerami organów ścigania udało się zidentyfikować szereg serwerów, na których znajdowała się infrastruktura marketplace Slilpp i jej różne nazwy domen.

Jak przewiduje Departament Sprawiedliwości, straty poniesione przez ofiary tego procederu rozlokowane na całym świecie mogą wynosić nawet setki milionów dolarów.

Zamknięcie nielegalnego rynku nastąpiło w wyniku międzynarodowej operacji instytucji ze Stanów Zjednoczonych, Niemczech, Holandii i Rumunii.

To już kolejny zidentyfikowany i zamknięty nielegalny rynek. W styczniu br. informowaliśmy o skutecznie przeprowadzonej międzynarodowej operacji w wyniku której udało się wyłączyć DarkMarket – uznany za największy na świecie nielegalny rynek w dark webie. Na rynku oferowano wszelkiego rodzaju narkotyki, sprzedaż fałszywych pieniędzy, skradzione lub podrobione dane kart kredytowych, anonimowe karty SIM oraz złośliwe oprogramowanie.   

Z kolei pod koniec ubiegłego roku w wyniku operacji w którą była zaangażowana również Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Udało się zamknąć Sipulimarket – prawdopodobnie ostatni fińskojęzyczny czarny rynek. Działający w ramach sieci Tor darknetowy rynek obracał głównie narkotykami, ale również innymi nielegalnymi towarami. 

image

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24