Social media
Rosną inwestycje w startupy z branży cyberbezpieczeństwa. 11,5 mld dolarów w ciągu pół roku
W pierwszej połowie 2021 roku inwestorzy przeznaczyli 11,5 miliarda dolarów na rozwój startupów funkcjonujących w segmencie cyberbezpieczeństwa – podaje w raporcie firma Momentum. To znaczący wzrost rok do roku, a ponad 36 z 430 transakcji przekroczyło próg 100 milionów dolarów.
Według unijnej agencji ds. cyberbezpieczeństwa ENISA szacuje się, że skala cyberataków lawinowo rośnie.
Do tej pory w 2021 roku oprogramowanie ransomware było przyczyną 2,9 miliona incydentów, a ataki na łańcuchy dostaw, których celem były m.in. firmy Kaseya i SolarWinds, wzrosły czterokrotnie w porównaniu z rokiem 2020. Agencja niedawno ostrzegła, że bardziej tradycyjne zabezpieczenia cybernetyczne nie są już skuteczne w obronie przed tego typu atakami.
Miliardy na startupy
Zdaniem ekspertów rosnąca skala cyberzagrożeń stworzyła bezprecedensowe zapotrzebowanie na nowe technologie, przyciągając do tego obszaru zarówno startupy, jak i inwestorów.
Według najnowszego przeglądu firmy Momentum, w pierwszej połowie 2021 roku inwestorzy przeznaczyli 11,5 mld dol. na finansowanie startupów z branży cyberbezpieczeństwa, co oznacza znaczący wzrost z 4,7 mld dol. w tym samym okresie rok wcześniej.
Według raportu ponad 36 z 430 transakcji przekroczyło wartość 100 mln dol. Rekord to 543 mln dol. w serii A pozyskane przez firmę Transmit Security, zajmującą się bezhasłowym uwierzytelnianiem, oraz 525 mln w rundzie zamkniętej uzyskane przez startup Lacework pracujący nad bezpieczeństwem w chmurze.
„Jako inwestor na rynku cyberbezpieczeństwa od ponad 15 lat, mogę powiedzieć, że obecny klimat rynkowy nie przypomina niczego, co widzieliśmy do tej pory – komentuje raport Bob Ackerman, założyciel i dyrektor zarządzający AllegisCyber Capital, który niedawno poprowadził inwestycję o wartości 26,5 mln dol. w startup Panaseer zajmujący się cyberbezpieczeństwem. - Cieszy fakt, że prezesi, zarządy, inwestorzy i inni zwracają poważną uwagę na ten obszar i przeznaczają środki i kapitał na finansowanie innowacji, które stanowią odpowiedź na dzisiejsze i przyszłe wyzwania związane z bezpieczeństwem cybernetycznym".
Fuzje i przejęcia
Jak podaje Momentum, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku odnotowano również ogromny wzrost liczby fuzji i przejęć, przy czym znaczące transakcje dotyczyły firm z branży bezpieczeństwa w chmurze, doradztwa w zakresie bezpieczeństwa oraz ryzyka i zgodności z przepisami.
Według Momentum, całkowita wartość fuzji i przejęć osiągnęła rekordowy poziom 39,5 mld dol. w 163 transakcjach, czyli ponad cztery razy więcej niż 9,8 mld wydanych w pierwszej połowie 2020 roku w 93 transakcjach.
„Obserwujemy cały miks czynników, które łączą się, aby stworzyć najbardziej agresywny krajobraz zagrożeń w historii dla organizacji komercyjnych i rządowych na całym świecie - zaznacza Dave DeWalt, założyciel i dyrektor zarządzający firmy NightDragon, która niedawno zainwestowała w startup vArmour, zajmujący się bezpieczeństwem w wielu chmurach. - Jako inwestor i doradca czuję, że mamy obowiązek pomóc firmom lepiej przygotować się do łagodzenia tego rosnącego ryzyka".
Jak dotąd dziewięć transakcji fuzji i przejęć w 2021 roku zostało wycenionych na ponad 1 mld dol., w tym przejęcie firmy Proofpoint przez Thoma Bravo na kwotę 12,3 mld dol., przejęcie firmy Auth0 przez Okta za 6,4 mld oraz przejęcie firmy McAfee przez TG na kwotę 4 mld dol.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany