Reklama

Polityka i prawo

Rosjanie wydali nową doktrynę bezpieczeństwa informacji

  • Start pocisku LGM-30G Minuteman III. Fot. Joe Davila/U.S. Air Force

W piątek Rada Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej upubliczniła nowy projekt dotyczący bezpieczeństwa informacji na terenie Rosji.  Mowa tam o problemach, które stały się istotne w ciągu ostatnich kilku lat – ataki na infrastrukturę krytyczną, specjalizacja grup hakerów oraz współpraca hakerów oraz rządów narodowych. Dokument potępia techniki stosowane przez służby specjalne, które zdaniem twórców doktryny mają prowadzić do dezinformacji.

Nowy projekt ma być to odświeżoną wersja doktryny, która obowiązuje u naszych wschodnich sąsiadów od października 2015 roku. Jak możemy przeczytać na stronie oilru.com, zmieniona polityka zostanie wprowadzona w życie pod koniec tego roku. Będzie zawierać punkty dotyczące zagrożeń w sieci wynikających z działalności terrorystycznej oraz ekstremistycznej. 

W dokumencie mają być zawarte informacje dotyczące agresji innych krajów (nie są one wymienione w dokumencie) w internecie. Te  kraje mają wykorzystywać sieć do realizacji swoich celów wojskowych, politycznych lub innych ze szkodą dla bezpieczeństwa międzynarodowego. W dokumencie mają być zawarte informacje sugerujące, że wrogie państwa zwiększając swoje zdolności cybernetyczne zagrażają infrastrukturze krytycznej Federacji Rosyjskiej.

Oprócz tego w doktrynie będzie mowa o działaniach narodowych służb specjalnych, które mają rzekomo wykorzystywać swoje umiejętności oraz możliwości w celu destabilizacji sytuacji politycznej Rosji. Wykorzystują one dezinformację i wojnę psychologiczną. Portal oilru.com cytuje fragmenty opisujące szkodliwe skutki działań organizacji terrorystycznych oraz ekstremistycznych. W dokumencie znajdą się też elementy opisujące narastające zagrożenie ze strony cyberprzestępców, którzy atakując banki, instytucje finansowe oraz kradną dane osobowe. 

- W doktrynie znajdują się komunikaty dotyczące tworzenia bezpiecznego środowiska do obrotu informacjami, które to środowisko ma tworzyć państwo Rosyjskie. Jednak nie jest przedstawione wprost, jak to wpłynie na poprawę stabilności infrastruktury krytycznej. W dokumencie brakuje także dokładnych wiadomości, jak Federacja Rosyjska będzie chciała zachować równowagę pomiędzy bezpieczeństwem a prywatnością swoich obywateli. Ten tekst to zbiór ogólnych twierdzeń, bez konkretnych rozwiązań – tłumaczy Alexei Lukatskii z Cisco w komentarzu dla oilru.com

Czytaj też: Amerykańskie służby dostaną potężne narzędzie do inwigilacji w sieci

Reklama

Komentarze

    Reklama