Polityka i prawo
Rosja ogranicza dostęp do sieci VPN
Rada Federacji Rosyjskiej zatwierdziła projekt ustawy, która zakazuje używania wirtualnych sieci prywatnych, sieci Tor, anonimowych usług komunikacji mobilnej oraz serwisów pośredniczących.
Projekt ustawy trafi teraz do Prezydenta Putina, który ma podpisać nowe prawo. Ustawa wymaga, aby dostawcy usług internetowych zablokowali wszelkie witryny umożliwiające korzystanie z usług VPN. Prawodawcy rosyjscy twierdzą, że krok ten został poparty obawami o rozprzestrzenianie się materiałów związanych z terroryzmem. Pojawiły się także pogłoski, że represje te są krokiem zmierzającym do wprowadzenia cenzury i ograniczenia sprzeciwu ze strony opozycji politycznej.
Roskomnadzor, instytucja będąca strażnikiem internetu w Rosji, oficjalnie zakazuje pewnych rodzajów treści, takich jak pornografia dziecięca, nielegalne informacje o narkotykach i sposobach popełniania samobójstw. Zakazuje też rozpowszechniania treści takich jak: propaganda terrorystyczna, ale także materiałów, które państwo uważa za niebezpieczne.
Czytaj też: Doradca Putina: "Rosja jest cyberpotęgą"
Został również wprowadzony zakaz na usługi globalne, które nie należą do żadnej z powyższych kategorii. Na przykład w Rosji niedawno zablokowano LinkedIn, Wikipedię i inne popularne aplikacje. Sprawa dotyczy łącznie około 1200 aplikacji i witryn. W ich miejsce Rosja uruchamia własne strony internetowe, takie jak serwis informacyjny Sputnik, który jest znany z rozpowszechniania fake news.
Zwykle, gdy wykryta zostanie zakazana treść, Roskomnadzor informuje właściciela witryny o problemie, że zostanie zamknięty, jeśli zabroniona treść nie zostanie usunięta. Jeśli strona internetowa nie jest zgodna z prawem, dostawcy usług internetowych muszą ją zablokować. Jeśli treść jest uważana za ekstremistyczną, witryna jest blokowana bez uprzedzenia.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany