Reklama

Armia i Służby

Europol zamyka VPN stosowany przez cyberprzestępców

fot. geralt / pixabay
fot. geralt / pixabay

Organy ścigania i sądowe z Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady przejęły domeny internetowe oraz infrastrukturę serwerową DoubleVPN. Jak podkreśla Europol, z uwagi na rozproszenie infrastruktury po całym świecie współpraca międzynarodowa miała kluczowe znaczenie dla powodzenia tego śledztwa.

DoubleVPN, którego zamknięcia dokonano w wyniku międzynarodowej operacji koordynowanej przez holenderską policję, stanowi usługę wirtualnej sieci prywatnej (VPN), która – jak informuje Europol – „zapewniła cyberprzestępcom bezpieczną przystań do atakowania swoich ofiar”.

Serwery, na których DoubleVPN hostował treści zostały przejęte, natomiast na stronie internetowej usługi pojawiła się plansza z „powitaniem” od funkcjonariuszy ścigania.

image
Plansza zawieszona przez służby na stronie www.doublevpn.com

 

W oficjalnym oświadczeniu do sprawy Europol wskazuje, że DoubleVPN było intensywnie reklamowane zarówno na rosyjskich, jak i anglojęzycznych forach dla cyberprzestępców jako sposób na maskowanie lokalizacji i tożsamości operatorów oprogramowania ransomware i oszustów phishingowych.  

Organy ścigania są najbardziej efektywne, kiedy ze sobą współpracują, a dzisiejsze ogłoszenie wysyła silny komunikat do przestępców korzystających z takich usług: złoty wiek przestępczych sieci VPN dobiegł końca. Wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami jesteśmy zaangażowani w przekazywanie tego przekazu głośno i wyraźnie.

Edvardas Šileris, szef Europejskiego Centrum ds. Cyberprzestępczości Europolu

 

Twórcy usługi zapewniali, że ​​gwarantuje ona wysoki poziom anonimowości, oferując swoim klientom pojedyncze, podwójne, potrójne, a nawet poczwórne połączenia VPN. Oprogramowanie miało być wykorzystywane przez oszustów do prowadzenia działań na całym świecie, a jego najtańsza opcja kosztowała zaledwie 22 Euro.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama