Prognoza: W przyszłym roku hakerzy wyłączą internet na jedną dobę

27 grudnia 2016, 10:53
Fot. SSGT Jarad A. Denton/USAF
CyberDefence24
CyberDefence24

Ekspert cyberbezpieczeństwa James Carder z LogRhythm przewiduje, że w 2017 roku hakerom uda się wyłączyć globalny internet na 24 godziny. Podkreśla, że ataki z 2016 roku były zaledwie testem możliwości - podaje „Business Insider”.

W 2017 roku można spodziewać się dużego ataku cybernetycznego, który wyłączy internet na dobę. Kiedy to nastąpi, globalny rynek finansowy może runąć – taki czarny scenariusz nakreślił James Carder na łamach Business Insider”. Twierdzi on, że działania takie jak atak na stronę Briana Krebsa czy na Dyn były tylko testami możliwości hakerów.

Miesiąc przed atakiem cybernetycznym na Dyn, sam Bruce Schneier, podał informację, że nieznana grupa stara się sprawdzić, jak wyłączyć internet. W przypadku obu incydentów mogły być to te same grupy przestępców.

Czytaj też: Korea: Luki w ochronie wojskowych sieci. "Furtka" dla hakerów z Północy

Carder nie wątpi także, że ilość działań o charakterze dezinformacyjnym tylko wzrośnie w przyszłym roku i tym razem to największe firmy medialne staną się ofiarami aktorów państwowych. Jego zdaniem, można spodziewać się także zaostrzania ingerencji śledzenia użytkowników internetu, mającej na celu zapobiegania skutków wojny informacyjnej.

Z kolei Simon Howe z LogRhythme twierdzi, że rok 2017 będzie kolejnym spod znaku ransomware. Jednak zagrożenie rozprzestrzeni się na rynek urządzeń mobilnych, który do tej pory nie został „nasycony” w pełni. Howe podkreśla, że hakerzy mogą zacząć działać na urządzeniach Apple. Jest ich mniej, jednak ich koszt powoduje, że korzystają z nich bogatsi użytkownicy. Dlatego ransomware na Macach oraz iPhonach będzie stosował wyższe stawki.

 

 

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Tomek
poniedziałek, 16 stycznia 2017, 02:36

Witam, Sądze ten rok będzie bardzo burzliwy i ukaże nowe ataki z nowych botnetów w szczególności z mobilnych urządzeń. Aktualnie DDOS jest to jeden z najgorszych ataku ,który umożliwia do wysycenia trafficu łącza a co za tym idzie tymczasowe zablokowanie ruchu danej sieci szkieletowej. Ostatni atak został wykonany z poziomu botnetu o nazwie Mira ,ktory wygenerował traffic na poziomie ~ 1.2Tbps co budzi lekki nie pokój ,z bradzo dużej ilości zainfekownych urządzeń w jednym czasie zostały wysłane requesty. Możliwym rozwiązaniem i światełkiem w tunelu może okazać się projekt IBM'a o nazwie Watson (eranasza.blogspot.com/2016/12/drogi-watsonie.html) ,który zostanie wykorzystany na poczatek do walki z ransomware a w kolejne fazie jest możliwe użycie do walki-rozpoznania przeciwko atakom DDOS. Pzdr, Tomek

Tweets CyberDefence24