Social media
Praca zdalna okazją dla cyberprzestępców. Rośnie liczba ataków hakerskich
Blisko 80 proc. organizacji zmierzyło się ze zwiększoną liczbą cyberataków w związku z pracą zdalną podczas pandemii COVID-19 - wynika z raportu VMware Global Security Insights 2021.
Pandemia COVID-19 zmusiła wiele firm do przejścia na tryb pracy zdalnej, która wiązała się z koniecznością przygotowania odpowiedniego sprzętu oraz zabezpieczenia systemów. Jak wynika z raportu firmy VMware „2021 Global Security Insights”, w ostatnich miesiącach wzrosła liczba cyberataków wymierzonych w pracowników.
Cyberprzestępcy wykorzystali pandemię, a nieodpowiednio zabezpieczony sprzęt do pracy zdalnej jest idealną okazją do przeprowadzania ataków hakerskich.
„Przyśpieszona, wręcz gwałtowna adaptacja rozwiązań chmurowych, stworzyła jedyną w swoim rodzaju okazję do weryfikacji podejścia do cyberbezpieczeństwa w organizacjach. Starsze systemy bezpieczeństwa już nie wystarczają. Organizacje potrzebują ochrony danych i aplikacji, która obejmie zarówno punkty końcowe, jak i środowisko serwerowe. W miarę jak wyrafinowanie atakujących i wynikające z tego zagrożenia stają się coraz bardziej powszechne, musimy wzmocnić środki bezpieczeństwa, wdrażając rozwiązania zbudowane z myślą o świecie cloud-first ” - komentuje Rick McElroy, główny strateg ds. cyberbezpieczeństwa w VMware.
Według „Global Security Insights 2021”, firmy mierzą się z wieloma problemami i wyzwaniami, związanymi z działalnością hakerów. Aż 81 proc. respondentów doświadczyło naruszeń w ciągu ostatnich 12 miesięcy, przy czym 4 na 5 z nich uznano za istotne. Natomiast tylko 56 proc. ankietowanych obawia się istotnego ataku w ciągu najbliższego roku. Nieco ponad jedna trzecia (41 proc.) badanych zaktualizowała swoją politykę bezpieczeństwa, by zminimalizować ryzyko.
Powrót ransomware
Z raportu wynika również, że 3/4 respondentów uznało, iż liczba ataków wzrosła — przy czym większość z nich jako przyczynę wskazała pracę zdalną. Z kolei 79 proc. przyznało, że ataki stały się bardziej wyrafinowane, a najczęściej występowały te z użyciem chmury lub aplikacji zewnętrznych i ransomware (14 proc. odpowiedzi w obu przypadkach). Jako jeden z powodów braku przygotowania do pracy zdalnej eksperci wskazują nagłą konieczność opuszczenia biura oraz niedokształcenie kadr w tym zakresie.
Rozwiązania chmurowe zyskują na popularności – aż 98 proc. respondentów już je stosuje lub planuje wdrożyć. Jednak transformacja danych do chmury wpłynęła na zwiększenie ryzyka potencjalnych ataków – prawie 2/3 (dokładnie 61 proc.) przyznaje, że musi szerzej patrzeć na kwestie bezpieczeństwa, a 43 proc. respondentów stwierdziło, że planuje rozbudować system zabezpieczeń.
W przypadku aplikacji, które gromadzą dane o użytkownikach 63 proc. respondentów przyznaje, że potrzebuje lepszej przejrzystości danych i aplikacji, aby móc przeciwdziałać atakom, natomiast 60 proc. jest zdania, że ich szefowie są coraz bardziej zaniepokojeni wprowadzaniem nowych aplikacji na rynek ze względu na rosnące zagrożenie i szkody związane z cyberatakami.
Obawy przed sztuczną inteligencją
Strach przed cyberatakami może stanowić barierę przed wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań w biznesie – tego zdania jest ponad połowa dyrektorów zarządzających (56 proc.). Obawy związane z bezpieczeństwem powstrzymują ich przed wdrażaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w firmach.
Eksperci z VMware w raporcie podkreślają, że organizacje powinny m.in. traktować bezpieczeństwo jako usługę rozproszoną oraz reagować na odradzające się oprogramowanie ransomware.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany