Reklama

Strona główna

Powstało globalne forum internetowe do zwalczania terroryzmu w sieci

Fot. Domena publiczna
Fot. Domena publiczna

Facebook, Microsoft, Twitter i YouTube ogłaszają utworzenie globalnego forum internetowego przeciwdziałania terroryzmowi (Global Internet Forum to Counter Terrorism), które ma pomóc internautom i operatorom w blokowaniu w internecie treści rozpowszechnianych przez terrorystów i ekstremistów.

Rozprzestrzenianie się terroryzmu i ekstremizmu jest palącym problemem globalnym i wyzwaniem dla wszystkich, którym dobro internetu i rozpowszechnianych w nim treści leży na sercu.

- Bardzo poważnie traktujemy te kwestie, a każda z firm prowadzących działalność w sieci opracowała politykę i praktyki usuwania treści nawołujących do nienawiści, co umożliwia nam zwalczanie materiałów o charakterze terrorystycznym lub ekstremistycznymi. Uważamy, że wspólnie pracując, dzieląc się najlepszymi technologicznymi i operacyjnymi elementami naszych działań, możemy skuteczniej zwalczać zagrożenia treścią terrorystyczną online - czytamy na blogu Twittera, jednego z współtwórców wspomnianego wyżej forum.

Czytaj też: Premier Australii chce zmusić social media do współpracy ze służbami

Nowe inicjatywa opiera się na forum internetowym UE i na Shared Industry Hash Database, w ramach której firmy dzielą się znacznikami, czyli tzw. cyfrowymi śladami działalności terrorystów w sieci, które mogą przyjmować postać filmów lub obraków . Inicjatywie tej pomogły rozmowy z rządem brytyjskim oraz wnioski z ostatnich spotkań grupy G7 i Rady Europejskiej. Forum ma sformalizować i zbudować istniejące i przyszłe obszary współpracy pomiędzy firmami technologicznymi. Ma także sprzyjać współpracy z mniejszymi firmami technologicznymi, grupami społeczeństwa obywatelskiego i naukowcami, rządami i ponadnarodowymi organami, takimi jak UE i ONZ.

Zakres prac wspólnych grupy tworzącej forum Global Internet Forum to Counter Terrorism ewoluować ma wraz z upływem czasu, ponieważ trzeba będzie, zdaniem inicjatorów, reagować na stale zmieniającą się taktykę terrorystów w internecie.

Komentarze