Reklama

Polityka i prawo

Premier Australii chce zmusić social media do współpracy ze służbami

Fot. Ash Carter / Flickr / domena publiczna
Fot. Ash Carter / Flickr / domena publiczna

Malcolm Turnbull, australijski premier zamierza podczas szczytu G20 zaapelować o większe zaangażowanie właścicieli mediów społecznościowych w walce z działalnością terrorystów w sieci. Szczyt odbędzie się w Hamburgu w Niemczech w dniach 7-8 lipca 2017 r.  

Premier Turnbull rozważa wprowadzenie nowych przepisów, które zmusiłyby Facebooka i innych gigantów technologicznych do przekazania służbom specjalnym treści konwersacji, jakie terroryści i podejrzane o związki z nimi grupy prowadzą w internecie. 

Australijski przywódca weźmie udział w światowych szczycie liderów grupy G20 w Niemczech w przyszłym tygodniu, aby przekonywać obecnych tam światowych przywódców o konieczności zmuszenia największych firm technologicznych na świecie, do udzielania większej niż dotychczas pomocy w śledztwach dotyczących działalności terrorystów w sieci.

Według australijskiego serwisu News.com premier Malcolm Turnbull podobno chce, aby na spotkaniu G-20 pojawiła się dyskusja tym, jakimi metodami można poradzić sobie z wykorzystywaniem przez terrorystów mediów społecznościowych do planowania zamachów terrorystycznych, uprawiania w sieci działań propagandowych oraz cyberataków.

Czytaj też: Wielka Brytania grozi odwetem militarnym za cyberataki

Turnbull będzie ostrzegał obecnych na szczycie G20 przywódców, że jeśli internetowi giganci technologiczni odmówią na mocy obowiązującego prawa przekazania tajnych dyskusji podejrzanych terrorystów, będzie trzeba opracować nowe przepisy prawne, które zmuszą ich do tego. 

Warto wspomnieć, że premier Australii chce wywrzeć presję na tak znane serwisy społecznościowe, jak Whatsapp, Viber, Facebook Messenger i inne social media. Malcolm Turnbull apeluje do Facebooka, Apple i innych gigantów technicznych, aby podali dane terrorystów, którzy kontaktowali się przy pomocy popularnego komunikatora przez atakiem terrorystycznym w Londynie w 2017 roku. - Prywatność terrorystów nigdy nie może być ważniejsza niż bezpieczeństwo publiczne – mówił Turnbull w australijskim parlamencie. Dodał także, że bezpieczeństwo Australijczyków musi przeważać nad prawami tych, którzy potencjalnie mogliby zrobić im krzywdę. 

Komentarze